Најновији чланци на покретној траци:

среда, 30. децембар 2015.

Ublažavanje prekršajnih sankcija za neuredne poreske platiše














Ublažavanje prekršajnih sankcija za neuredne poreske platiše

Са особитим задовољством констатујемо да су предлози Синдиката Пореске управе-УСС прихваћене у Скупштини Србије изменама и допунама Закона о пореском поступку и пореској администрацији донетих 29.12. 2015. године. Од данас, казне за грађане који не плате порез на време са 50.000 динара су смањене на 5.000 динара. Ово је један од резултата овога Синдиката који се стара за стварање поверења између грађана и Јавних прихода у смислу коoегзистенције супротних али и легитимних интереса чланова друштва.

уторак, 29. децембар 2015.

Ministarstvo finansija osnovano se i s pravom se odnosi rezervisano prema nelegitimnim samozvanim sindikalcima











Ministarstvo finansija osnovano se i s pravom se odnosi rezervisano prema nelegitimnim samozvanim sindikalcima


Sa Ministarstvo-finansija-ignorise-Socijalno-ekonomski-savet prenosimo sledeću informaciju:

Ministarstvo finansija ignoriše dopise Saveta

IZBOR CRS:| 29. decembra 2015. | centar
Pregleda:
Izvor: SSSS, Beta, 29. decembar 2015.-

Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković rekao je da očekuje da će u procesu pregovora sa Evropskom unijom uloga Socijalno-ekonomskog saveta, kao i samih sindikata, morati da ojača.
On je na konferenciji za novinare, nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta, istakao da je nedopustivo donošenje zakona bez javnih rasprava i konsultacija sa sindikatima i potvrdio da se to više puta dogodilo.
„Prilikom donošenja 7-8 važnih zakona, takva procedura je izostala“, kazao je Vuković.
Socijalno-ekonomski savet na jučerašnjoj sednici, zbog izostanka predstavnika Ministarstva finasija, nije razmatrao neke od najbitnijih tema, poput budžeta za narednu godinu, rekao je potpredsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
Tim povodom, vladi biti upućen i dopis, kako bi Ministarstvo finansija ozbiljnije razmotrilo zahteve sindikata i poslodavaca.
Atanacković je rekao i da Unija poslodavaca Srbije ima primedbu i na to što Ministarstvo finansija ignoriše njihove dopise i stavove.
„Vlada bi mogla da reaguje da se sindikati i poslodavci više uvažavaju“, kazao je Atanacković.
Socijalno-ekonomski savet juče nije razmatrao ni predlog da se povećaju dnevnica za odlazak u inostranstvo, a tu tačku povukao je njen predlagač – Unija poslodavaca.
„Smatramo da je za privatni sektor povećanje sa 15 evra na 50 evra neoporezovanog dela dnevnica granica koja bi mogla da bude prihvatljiva. Nismo se mešali u to koja bi granica mogla biti u javnom sektoru“, kazao je Atanacković.
Na sednici su razmatrane i mogućnosti za davanje proširenog dejstva za pojedine kolektivne ugovore. Kolektivni ugovor za estradne umetnike i muzičke izvođače je, kako je rečeno, problematičan zbog toga što se ne zna koje je ministarstvo za njih zaduženo, a Ministaravo kulture i informisanja ih ne smatra kulturnim poslenicima.
Komentar: Sindikat Poreske uprave-USS u svemu podržava napred opisani stav Ministarstva finansija Srbije, s obzirom da nepomenuti sindikalci koji su članovi Socijalno-ekonomskog Saveta nikoga ne predstavljaju do sami sebe i svoje lične interese. Mnogi napred svesno nepomenuti ''Sindikalci'' su odavno penzioneri sa dobrim penzijama, te se samim tim oni lažno predstavljaju kao vodje radništva Srbije. O radništvu mogu da govore samo aktivni zaposleni, a ne penzioneri u njihovo ime, a za svoj lični račun. Sindikat Poreske uprave-USS skreće pažnju radništvu da ''Reprezentativnost'' gore pomenutih i nepomenutih sindikata članova Socijalno-ekonomskog Saveta nije proverena 10 godina, a trebhalo je to da se uradi po Zakonu o radu joč davne 2009. godine. Prema tome, gore navedeni i svesno nenavedeni ''Sindikalci'' više nemaju nikakakv legitimitet da predstavljaju radništvo Srbije i njihove pojave u radu Socijalno-Ekonomskog Saveta samo nanose stetu interesima zaposlenih. Sindikat Poreske uprave-USS svo vreme svoga delovanja permanentno skreće pažnju zaposlenima na okolnost da ih predstavljaju nelegitimni samozvanci penzioneri, ali u tom smislu ''nikakve vajde''. Kakva setva takva i žetva.

недеља, 27. децембар 2015.

Prosek zarada u Poreskoj upravi je niži od proseka plata u drugim upravama Republike














Prosek zarada u Poreskoj upravi je niži od proseka plata u drugim upravama Republike

Dogodine šest novih elektronskih poreskih prijava

Dogodine šest novih elektronskih poreskih prijava
Prosek zarada u Poreskoj upravi je niži 
Direktorka Poreske uprave Srbije Dragana Marković najavila je da će početkom 2016. godine biti uvedeno šest novih elektronskih poreskih prijava.

"Reč je o prijavama za porez na premije neživotnih osiguranja, doprinose za osnivače, odnosno članove privrednih društava, samooporezivanje fizičkih lica, poreskoj prijavi za ispunjavanje obaveze zapošljavanja lica sa invaliditetom, za porez na dobit po odbitku i poreskoj prijavi na dobit po odbitku koji ostvaruju nerezidentna lica", kazala je Markovićeva u intervuju za novi broj Magazina Biznis.

Ona je navela da sada Poreska uprava primi u proseku oko 15.000 elektronskih prijava dnevno, a od sledeće godine oko 95 odsto javnih prihoda za čiju naplatu je zadužena ta služba biće ostvareno na osnovu elektronskih prijava.

U 2016. godini, kako je dodala, biće uvedena i nova aplikativna rešenja za poreske prijave preduzetnika koji vode poslovne knjige, kao i za administraciju poreskih prijava za nasleđe ili poklon.

"Pretpostavke da Srbija i naredne godine napreduje na Duing biznis listi Svetske banke, kada je o porezima reč, već postoje, jer očekujemo da sledeće godine izveštaj Svetske banke obuhvati i elektronske prijave za porez na dobit, kao i godišnji porez na dohodak građana, uvedene ove godine", kazala je Markovićeva.

Kako je istakla, Poreska uprava je u procesu transformacije i teži uspostavljanju stabilnog i uređenog sistema poslovanja koji će obezbediti redovne poreske i druge budžetske prihode i omogućiti stabilan razvoj države i društva.

"Nivo složenosti i obim poslova koji obavljamo podrazumeva angažovanje visoko obučenog kadra. Obrazovna struktura zaposlenih u Poreskoj upravi je relativno zadovoljavajuća, imajući u vidu da je oko 60 odsto visoko obrazovanih. Problem je, međutim, što će do kraja ove i tokom naredne godine po sili zakona u penziju otići više od sto zaposlenih", kazala je Markovićeva.

Ona je ukazala da trenutno Poreska uprava nema dovoljno radnika za obavljanje osnovnih funkcija kontrole i naplate javnih prihoda.

"Poreskoj upravi su potrebni mladi inspektori koji će proći zahtevnu obuku kako bi bili spremni za obavljanje uskostručnih i specifičnih poslova. Poseban izazov biće kako te školovane mlade ljude zadržati kod nas, jer je poznato da je prosek zarada u Poreskoj upravi niži od proseka u drugim upravama, dok su zarade u privatnom sektoru, u takozvanom poreskom konsaltingu, enormne. Obrazovanim i stručnim ljudima sve to predstavlja značajan izazov", navela je Dragana Marković.

Kako je pojasnila, Odlukom o maksimalnom broju zaposlenih u državnoj upravi, broj zaposlenih u Poreskoj upravi je smanjen za 999, odnosno ukupan broj sistematizovanih radnih mesta u toj službi je 6.458, a prema vladinoj Odluci maksimalan broj je 5.459.

Direktorka Poreske uprave je ocenila da je potrebno još vremena i truda da bi se siva ekonomija svela na najmanju moguću meru

"Moramo biti svesni da siva ekonomija nije problem samo Poreske uprave i drugih državnih organa, već problem našeg celog društva. Svi zajedno moramo učiniti napore na njenom suzbijanju, svako u svom domenu. U sivoj ekonomiji nema sigurnosti, nema budućnosti, postoji samo jednokratna zarada pojedinaca zbog koje trpe svi budžetski korisnici i ostali građani, i nastavnici sa đacima, i medicinari sa pacijentima, i vojnici i policajci", kazala je ona za Magazin Biznis.

Kako je dodala, u cilju suzbijanja sive ekonomije, ove godine je Poreska uprava podnela više od 1.500 krivičnih prijava
Preuzeto sa: -dogodine-sest-novih-elektronskih-poreskih-prijava 

четвртак, 24. децембар 2015.

Poreska uprava je u frontu antikoruptivnih i progresivnih snaga
















Poreska uprava je u frontu antikoruptivnih i progresivnih snaga

"Ne tolerišemo korupciju u svojim redovima"

Beograd -- Poreska uprava uporedo sa kontrolom privrednika po Srbiji kontroliše i svoje inspektore, rekao je direktorka Poreske uprave Dragana Marković.
Izvor: Tanjug 
Poreska uprava je u frontu antikoruptivnih i progresivnih snaga
Foto: Thinkstock.com
Kako je istakla, apsolutno neće tolerisati korupciju u sopstvenim redovima.
"Na terirtoriji cele Srbije, pojačane su terenske kontrole evidentiranja prometa preko fiskalnih kasa i radnog statusa zaposlenih", rekla je Marković na na predstavljanja Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije u Palati Srbija.

Ona je poručila da Poreska uprava pralelno jača disciplinu i u sopstvenim redovima, kako bi se iskorenila korupcija.

"Jačamo disciplinu i u svojim redovima kako bi iskorenili korupciju, koju apsolutno nećemo tolerisati”, poručila je ona.

Marković je navela da Poreska uprava stalno unapređuje organizaciju rada, kao i sistem procene i metode analize rizika, koja pomaže da se usmeri kontrola na žarišna mesta.

Ona je rekla da poreznici gotovo svakodnevno imaju akcije na sprečavanju nelegalnog promteta duvana i duvanskih proizvoda kao i drugih akciznih proizvoda.

"Inspektori Poreske policije su samo u toku noćašnje akcije oduzeli dve tone nelegalnog duvana", kazala je Marković.

Za efikasnu borbu protiv sive ekonomije, potrebna su stabilna sistemska rešenja, navela je ona i podsetila da je junu ove godine usvojen program transformacije Poreske uprave sa jasno definisanim rokovima i ciljevima, kako bi se napravila savremena i efikasna poreska administracija.

Procenat naplate poreza za prvih 11 meseci, kako je navela, indeks je 103 što znači da Poreska uprava radi zadovoljavajuće.

"To ne znači da sledeće godine ne može i bolje. Nadam se da ćemo u 2016. biti makar na istom, ako ne i na višem nivou prema kriterijumu naplate poreza, kao i da ćemo da ostvatimo projektovane rezutate", rekla je direktorka Poreske uprave.
Preuzeto sa: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija

уторак, 15. децембар 2015.

Sindikat Poreske uprave-USS predlaže zaštitu radnih mesta














 
Sindikat Poreske uprave-USS predlaže zaštitu radnih mesta
                Представници Синдиката пореске Управе-УСС имали су недавно неформалне контакте са легалним представницима друштвенo-политичке заједнице, којом приликом су исти упознати са предлозима овог Синдиката на тему рационализације и ефикасности рада Пореске управе.
Према тада јавно саопштеном мишљењу Зорана Михаила Писковића, председника Синдиката Пореске управе-УСС, Пореска управа није спремна на нови евентуални удар у циљу смањења броја запослених у Пореској управи, с обзиром на то да су и до сада код ње били велики проблеми приликом доношења разних пореских решења везаних за вршења послова контроле, утврђивања и наплате јавних прихода. Чињеница је да су странке и остали комитенти предуго чекали на многе акте који су тражили да се донесу од стране Пореске управе, што није европски стандард!
- ''То значи да ће Пореска управа бити у обавези да прими на одређено време нове запослене, који ће појачати њен рад ''- казао је том приликом Писковић. – ''Међутим, код Пореске управе већ постоји велики проблем, а то је упосленост довољног броја запослених, али евидентно је, да су ти запослени веома лоше распоређени. Према анкетама наших активиста и ''снимања ствари на терену'' евидентно је да су поједине атрактивне ''организационе јединице Пореске управе'' пребукиране, а друге истовремено у стању ''преживљавања'', што је нерационално и веома тужно. Зарад боље продуктивности требало би те ''салонске стерилне порезнике'' преквалификовати, тако што би били ''прекомандовани'' из света ''имагинације и стерилне апстракције'', њиховим пребацивањем на места обраде захтева пореских обвезника и на тај начин увести мало више производно-оперативног рада и морала у Пореској управи. Наравно ове ''салонске порезнике'' треба приликом ''прекоманде'' наградити на тај начин што би ''оперативац'' требао и морао да добије 30% већу плату у односу на ''елитисту'', навео је на крају презентационог разговора председник Синдиката Пореске управе-УСС Зоран Михаило Писковић.
За наше сабеседнике финансијски проблем је стално присутан у раду Пореске управе, због чега се она дотира значајним средствима из буџета Републике. То је, према мишљењу Писковића, проблем целе државе, која финансирање Пореске управе може ефикасно решти само институтом самофинансирања кроз наплату накнаде-провизије за рад пореског органа уређену Законом.
На крају ових консултативних контакта представници шире друштвено-политичке заједнице су изразили спремност да даље наставе контакте са Синдикатом Пореске управе-УСС ради изналажења модела унапређења рада Пореске управе као заједничке службе свих субјеката наше Државе уз очување радних места.

            Извештај саставио Председник Синдиката Пореске управе-УСС
                                               Зоран Михаило Писковић


Београд, 15.12.2015. године

субота, 12. децембар 2015.

U Poreskoj upravi niko neće ostati bez posla












Informacija Sindikata Poreske Uprave Srbije-USS


Ovim putem izveštavamo sve zaposlene Poreske uprave Srbije da upravo zalaganjem Sindikata Poreske Uprave-USS nikakvih otpuštanja u bilo kojem vidu niti obliku neće biti i to ni u jednoj njenoj organizacionoj jedinici.

Nema razloga za širenje strepnji kod poreznika za njihove poslove i radna mesta, jer je ovaj Sindikat Poreske Uprave-USS u toku izrade dokumenata koji se tiču temeljne transformacije Poreske Uprave u jednu samostalnu, nezavisnu i zajeničku službu kako poreskih obveznika tako i Javnih prihoda.

Pouzdano znamo da Poreeska uprava ide krupnim koracima napred u smislu njene reorganizacije i transformacije u zajednički servis grđana i države, što treba da raduje sve zaposlene.

S poštovanjem,

Beograd, 12.12.2015. godine
Sindikat Poreske Uprave-USS

Poverenik Zoran Mihailo Pisković

четвртак, 10. децембар 2015.

Poreznici osudjeni kućnim zatvorom zbog primanja mita















Са http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/  преносимо следећи текст:

Пореским службеницима по годину дана кућног затвора за мито

четвртак, 10. дец 2015, 13:59 -> 14:21
Извор: Танјуг
Апелациони суд у Београду правоснажно је осудио на по годину дана кућног затвора двојицу пореских службеника из филијале Пореске управе на Звездари Зорана Живојновића и Велимира Поповића због примања мита.
Том пресудом, која је обајвљена на сајту суда, потврђена је првостепена пресуда Вишег суда у Београду из маја ове године.
Живојновић и Поповић су осуђени јер су у августу 2009. године захтевали и примили 1.500 евра да у оквиру свог службеног овлашћења изврше службену радњу коју би морали извршити.
Поклоне у техничкој роби коју су такође захтевали од оштећеног - један фрижидер и два ЛЦД телевизора, нису стигли да узму јер су ухапшени.
Оштећеног А. А. је поднео захтев ради утврдивања пореза на пренос апсолутних права у Пореској управи на Звездари и контактирао са Живојновићем у вези процене вредности земљишта, наводи се у пресуди.
Говорећи оштећеном да је парцела вредна и да ће износ пореза бити висок, понудили су му да плати један део држави, а други део њима и тражили 4.000 евра, а након његовог негодовања, Живојновић је смањио износ на 3.000 евра.
Пошто је оштећени, како се наводи у пресуди, рекао да нема толико новац, постигнут је договор да им да 1.500 евра у новцу, а остатак у техничкој роби из предузећа оштећеног, при чему су порески службеници инсистирали да се примопредаја што пре обави, говорећи оштећеном да неће добити записник док им не да новац.
Потом су се нашли у једном кафићу 24. августа 2009. године, ради примопредаје, и донели оштећеном копију записника о процени тржишне вредности непокретности на терену у сврху утврђивања пореза на пренос апсолутних права.
За узврарт је Поповић тражио фрижидер, а Живојновић је одабрао два ЛЦД телевизора.
Потом су напустили кафић и упутили се низ улицу, где је у близини оштећени Живојновићу предао коверат у коме се налазило 1.500 евра, а после тога инспектори су ухапшени.


Autentično tumačenje član 27, 28, 40. i 71. Zakona o porezu na dobit preduzeća i član 41. stav 3. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji




















ИЗ ''СЛУЖБЕНОГ ГЛАСНИКА БР. 91/15 ОД 05.11.2015. ГОДИНЕ ПРЕКУЦАВАМО ЗАНИМЉИВО АУТЕНТИЧНО ТУМАЧЕЊЕ ПРОПИСА КОЈЕ ГЛАСИ:
На основу члана 8. став 1. Закона о Народној скупштини („Службени гласник РС”, број 9/10) и члана 194. став 2. Пословника Народне скупштине („Службени гласник РС”, број 20/12 – пречишћен текст),
Народна скупштина Републике Србије, на Другој седници Другог редовног заседања у 2015. години, одржаној 3. новембра 2015. године, донела је
АУТЕНТИЧНО ТУМАЧЕЊЕ
одредаба чл. 27, 28, 40. и 71. Закона о порезу на добит предузећа („Службени гласник РС”, бр. 25/01, 80/02, 80/02 – др. закон, 43/03, 84/04 и 18/10) и члана 41. став 3. Закона о пореском поступку и пореској
администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон и 61/07)
Законом о порезу на добит предузећа („Службени гласник РС”, бр. 25/01, 80/02, 84/02 – др. закон, 43/03, 84/04, 18/10 – у даљем тексту: Закон) чл. 27, 28. 40. и 71, капиталним добитком сматра се приход који обвезник оствари продајом, односно другим преносом уз накнаду: непокретности; права индустријске својине; удела у капиталу правних лица и акција и осталих хартија од вредности, које у складу са МРС, односно МСФИ представљају дугорочне финансијске пласмане, осим обвезница издатих у складу са прописима којима се уређује измирење обавезе Републике по основу зајма за привредни развој, девизне штедње грађана и дужничких хартија од вредности чији је издавалац, у складу са законом, Република, аутономна покрајина, јединица локалне самоуправе или Народна банка Србије.
Капиталним добитком сматра се и приход који оствари нерезидентни обвезник од продаје имовине из става 1. тач. 1), 3) и 4) члана 27. Закона, као и од продаје непокретности на територији Републике коју није користио за обављање делатности.
Капитални добитак представља разлику између продајне цене имовине и њене набавне цене (ст. 1. и 2. члана 27. Закона).
Код хартија од вредности којима се тргује на организованом тржишту, у смислу закона којим се уређује тржиште хартија од вредности и других финансијских инструмената, набавна цена јесте цена коју обвезник документује као стварно плаћену, а ако не поседује одговарајућу документацију – најнижа тржишна цена остварена на организованом тржишту у периоду од годину дана који претходи продаји те хартије од вредности или у периоду трговања, уколико се трговало краће од годину дана.
Код хартија од вредности прибављених путем оснивачког улога или повећањем оснивачког улога, набавну цену чини тржишна цена која је важила на организованом тржишту на дан уноса улога или уколико таква цена није била формирана, номинална вредност хартије од вредности на дан уноса улога.
Набавна цена удела у капиталу правних лица и права индустријске својине јесте цена коју обвезник документује као стварно плаћену. Набавна цена удела у капиталу правних лица и права индустријске својине, стечених путем оснивачког улога или повећањем оснивачког улога јесте тржишна цена на дан уноса улога.
Капитални добитак укључује се у опорезиву добит у износу одређеном на начин из чл. 27. до 29. Закона.
На приходе које оствари нерезидентно правно лице од резидентног правног лица, другог нерезидентног правног лица, физичког лица, нерезидентног или резидентног или од отвореног инвестиционог фонда, на територији Републике, по основу капиталних добитака насталих у складу са одредбама чл. 27. до 29. Закона, обрачунава се и плаћа порез по решењу по стопи од 20% ако међународним уговором о избегавању двоструког опорезивања није друкчије уређено.
Код обрачуна пореза по одбитку на приходе нерезидента, исплатилац прихода примењује одредбе уговора о избегавању двоструког опорезивања, под условом да нерезидент докаже статус резидента државе са којом је Република закључила уговор о избегавању двоструког опорезивања и да је нерезидент стварни власник прихода.
Порез по одбитку на приходе из члана 40. ст. 1, 2, 3. и 12. Закона за сваког обвезника и за сваки појединачно остварени, односно исплаћени приход исплатилац обрачунава, обуставља и уплаћује на прописане рачуне на дан када је приход остварен, односно исплаћен.
Када правно лице (резидентно, односно нерезидентно) врши унос имовине као неновчани улог (нпр. акције) и врши повећање основног капитала у свом зависном резидентном правном лицу и повећава вредност свог удела у том правном лицу, одредбе члана 27. Закона треба разумети тако да је извршен пренос имовине уз накнаду. Уколико постоји разлика између вредности по којој је обвезник стекао предметну имовину и вредности по којој је та имовина евидентирана у пословним књигама зависног правног лица, сматра се да је дошло до капиталног добитка у смислу члана 27. Закона.
Обвезник пореза по одбитку у складу са чланом 40. став 1. Закона је нерезидентно правно лице, а у смислу одредбе члана 71. став 1. Закона, резидентно правно лице је дужно да обрачуна и плати предметни порез (у име и за рачун нерезидентног обвезника) по стопи од 20%, уколико међународним уговором о избегавању двоструког опорезивања није друкчије уређено (страно нерезидентно правно лице је регистровано као приватно предузеће са ограниченом одговорношћу у Холандским Антилима).
Ово аутентично тумачење објавити у „Службеном гласнику Републике Србије”.
РС број 40
У Београду, 3. новембра 2015. године
Народна скупштина Републике Србије
Председник,
Маја Гојковић, с.р. 

субота, 5. децембар 2015.

Poreska uprave Srbije može zaposliti 5850 poreznika













Влада Србије донела ОДЛУКУ о максималном броју запослених у ПУ


На основу члана 4. Закона о начину одређивању максималног броја запослених у јавном сектору („Службени гласник РС”, број 68/15) и члана 43. став 1. Закона о Влади („Службени гласник РС”, бр. 55/05, 71/05 – исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 – УС, 72/12, 7/14 – УС и 44/14),Влада доноси
ОДЛУКУ о максималном броју запослених у систему државних органа и систему јавних служби за 2015.годину
Овом одлуком одређује се максималан број запослених у систему државних органа и систему јавних служби за календарску 2015.годину.
 Максималан број запослених на неодређено време у ПОРЕСКОЈ УПРАВИ је 5850 (обрисано 700 постојећих, а непопуњених радних места, у односу на досадашњи број).



Sindikat Poreske Uprave Srbije-USS
poverenik
Zoran Mihailo Pisković
Beograd 05.12.2015. godine