Od kada postoji i država, postoji i porez. Porez mora da se plati kako bi se finansirale sve funkcije koje obezbeđuje država. Međutim, narod nikada nije vole da plaća porez, delom zbog nemaštine, a delom i zbog toga što je novac odlazio u džepova vladajućih struktura. Danas se porez plaća u novcu, i unapred je definisan zakonom, koliko se plaća i kada. Uglavnom se oporezuju prihodi, potrošnja i malim delom imovina. Međutim, nije uvek bilo tako. Ne samo što se nije uvek samo plaćao u novcu, već je podrazumevao i raznorazne surove oblike.

1. Kuluk ili prisilni rad

Obaveza da se na određeno vreme radi prisilno za vlast je bila prisutna u skoro svim društvima. Čak i kod nas je, u doba turske vladavine, postojala obaveza prisilnog rada na izgradnji puteva i slično. Međutim, u nekim krajevima je ovaj vid poreza poprimao ekstremne mere. Na primer, u doba španske okupacija Južne Amerika, postojala je obaveza prisilnog rada nazvana mita. Svaka porodica je morala da da jednog člana koji će raditi nekoliko meseci godišnje u rudnicima. Oni se uglavnom odatle nisu ni vraćali. Iako je zvanična obaveza trajala nekoliko meseci, radnici su morali sami sebe da finansiraju dok su tamo, pa su zapadali u dugove. A nisu mogli da se vrate kući dok ne isplate dug. Dug se nije mogao isplatiti zato što su ih za rad u rudniku plaćali veoma malo. Kada bi neko preminuo, a da ne namiri dug njegova porodica je morala da pošalje drugog člana kao zamenu.

2. Danak u krvi

Drugi okrutni oblik oporezivanja je bilo praktikovan u Osmanlijskom carstvu. Osmanlije su imale običaj da na svakih tri do pet godina uzimaju mušku hrišćansku decu i odvode ih na službu sultanu. Dečaci bi prolazili kroz strogu muslimanski i vojničku obuku, nakon čega su postajali janjičari, najodaniji sultanovi ratnici.

3. Porez na staklo i prozore

Porezi na staklo ili prozore su bili prisutni u zapadnoj Evropi u nekoliko navrata između 16. i 19. veka. S obzirom da je bio veoma visok, i stanovnici nisu mogli da ga priušte, počeli su prave kuće bez prozore što je dovelo da toga da u njima uopšte nije bilo dnevnog svetla. Ovakvi porezi se često zovu i porezi na svetlost.

4. Porezi na so

Tokom britanske vladavine Indijom postojali su veoma visoki porezi na so. Lokalno stavnoništvo nije moglo da ih priušti. Rezultati je bio veliki broj bolesti izazvan nedostatkom joda u ishrani, kao i nemogućnost čuvanja hrane, jer znamo da so usporava kvarenje.

5. Inflacija

Svaki ekonomista će vam reći da inflacija predstavlja jedan od oblika oporezivanja. Ovo se dešava svaki put kada je uzrok inflacije preterano štampanje novca. Kod inflacije, čije smo dejstvo i sami iskusili, vrednost novca koji imate u džepu danas manje vredi nego što je vredelo juče. Svakim danom ste sve više i više siromašniji, a razlika se preliva u džepove države, odnosno institucije zadužene za kreiranje novca.
preuzeo:
http://www.daliznate.com/2012/07/08/da-li-znate-koji-su-bili-najokrutniji-oblici-poreza/