Најновији чланци на покретној траци:

недеља, 2. октобар 2011.

BORBA ZA POŠTOVANJE DOSTOJANSTVA RADA SINDIKAT PORESKE UPRAVE NEZAVISNOST



Поштоване колегинице и колеге,
Данас је ''Међународни дан Ненасиља'' -02.10.2011. године

Синдикална борба припада сфери Ненасиља. Она је апсолутно пацифистичка и помиритељска.

На сјајном 

Читамо следеће:

Međunarodni dan nenasilja

Međunarodni dan nenasilja - 2. oktobar - dan rođenja Mahatme Gandija. Gandi se smatra rodonačelnikom strategije i dosledne primene nenasilnog otpora.
Mohandas Karamčand Mahatma Gandi (1869-1948) (Foto: Arhiv B92)
Mohandas Karamčand Mahatma Gandi (1869-1948) (Foto: Arhiv B92)
Međunarodni dan nenasilja obeležava se 2. oktobra, na dan rođenja Mahatme Gandija, jednog od vođa pokreta za nezavisnost Indije i začetnika filozofije i strategije nenasilnog otpora. 

Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) je 2007. godine ustanovila obeležavanje Međunarodnog dana nenasilja kao priliku za „širenje poruke nenasilja”, rezolucijom koja potvrđuje „univerzalnu važnost principa nenasilja”. 

„Gandijev princip nenasilne borbe srušio je kolonijalizam, ojačao korene suvereniteta naroda, građanska, politička i ekonomska prava, snažno uticao na mnoge pokrete za slobodu i inspirisao ljude kao što su Nelson Mandela i Martin Luter King”, rekao je tadašnji ministar spoljnih poslova Indije Anand Šarma predlažući nacrt rezolucije o Međunarodnom danu nenasilja.
Rabindranat Tagore i Mahatma Gandi 1940. godine (Foto: Arhiv B92)
Rabindranat Tagore i Mahatma Gandi 1940. godine (Foto: Arhiv B92)
Mohandas Karamčand Mahatma Gandi rođen je 2. oktobra 1869. godine u tadašnjoj Britanskoj Indiji. Nenasilni otpor je prvi put video i počeo da ga primenjuje dok je boravio u Južnoj Africi, zbog čega je više puta hapšen. Tada su u Južnoj Africi i Indijci bili meta rasne diskriminacije. 

Kao način borbe protiv kolonijalne vlasti i siromaštva, za poboljšanje položaja žena i potlačenih kasta, pokrenuo ga je odmah po svom povratku u Indiju. Tamo je za kratko vreme stekao ugled i drugi nadimak Bapu (Otac).
Marš za so: Mahatma Gandi u Dandiju 05.04.1930. (Foto: Arhiv B92)
Marš za so: Mahatma Gandi u Dandiju 05.04.1930. (Foto: Arhiv B92)
Najsnažnija poruka, koja je Britancima jasno stavio do znanja da je njihova vladavina u Indiji završena, bila je do tada nezamisliv uspeh Marša za so 1930. godine. Tada se više desetina hiljada ljudi, posle dugog marša kroz zemlju, okupilo na obali Indijskog okeana u gradu Dandiju i počelo da proizvodi so, na koju su Britanci nametnuli visok porez.

Nadimak Mahatma (Velika duša) dobio je od Rabindranata Tagore, pesnika i dobitnika Nobelove nagrade za književnost. 

Indija je stekla nezavisnost 15. avgusta 1947. godine. 

Jedan hindu nacionalista ubio je Gandija 30. januara 1948. godine.


Р А З М А Т Р А Њ Е
У овој суморној стварности радничког покрета Србије, када се питамо како да се одбранимо од моћних ''Капиталиста-Послодаваца'' треба констатовати да је једини начин за сада ефикасан, а то је Ненасилна борба
запослених против безакоња и бесправља. Ганди је овом методом изборио невероватне ствари. Кренуо је од ничега, као млади хинду адвокат у јужној Африци и полако је постајао све јачи и јачи. О Њему је имао високо мишљење и Свети Николај Жички, који му је посветио и пар својих чланака и анализа у новинама.  

У конкретним условима Синдикални лидер прво мора личним примером да промовише ненасилан отпор. То је ненасилна и коректна борба која ефикасно руши суровост Послодавца и његових трабаната, јача постепено утемељење достојанства радништва, постепеним  и тихим средствима синдикалне борбе. Синдикална борба подразумева помоћ државе и синдикати се управо Њој морају обраћати ради помоћи. Инсистирањем на законитости инсистира се за јачање радништва. Ова вечита борба подразумева обраћање Синдиката Јавности и медијима, јер што је ствар отворенија то су и скривене намере послодавца слабије. Радништво је Суверен фактор и самим тим има велику моћ, јер је заиста ''Суверен''. У рукама има стравично оружје ''ЊЕГОВО ВЕЛИЧАНСТВО ПИСМЕНИ РАДНИ НАЛОГ'', те инсистирање на законитости истога у свему се постиже равнотежа између послодавца и запосленог. Тада запослени постаје партнер и више није ''теглећи фактор'', већ мислећи субјект.
Синдикална борба постепено крњи и руши незаконит и непримерен однос послодавца према раднику, обезбеђује раднику бекство од и из сиромаштва значајно побољшавајући његов свеукупни положај у друштву и свету рада и продукција.
У свим колективитетима има две касте. Тлачитељи и Потлачени. Ганди је Потлачене научио како могу победити Тлачитеље, па стога ту Гандијеву методу треба креативно и стваралачки применити у савременим условима синдикалне борбе.

С поштовањем,
СЕЋАЈУЋИ СЕ САВЕТА:
PAULUS APOSTOLUS: ’’OMNIA VESTRA IN CARITATE FIANT.’’- I COR 16/14 и
-’’GRATIA DOMINI IESU CHRISTI ET CARITAS DEI ET COMMUNICATIO SANCTI SPIRITUS CUM OMNIBUS VOBIS.''- II COR 13/13

Главни повереник,
Зоран Михаилов Писковић с.р.

Достава извршена Интернет везом
press@poreskauprava.gov.rs


                                                           Е Д И Т О Р

Синдикат - Министарства финансија - Пореска управа Централа ''Независност''-Београд, Ул. Саве Машковића бр 3-5 соба 102 -Главни повереник- тел. 011/3950619 – факс: 011/3953429 е-мale zoran.piskovic@poreskauprava.gov.rs или zpiskovic@gmail.com URL adresa http://proglas.blogspot.com/ или посредством линка http://www.gsupipnezavisnost.org.rs/ TJ. www.sindikatporeske

Наш Си./Бр. Сл. од 02.10.2011. године

Poverenik Sindikata Poreske uprave Nezavisnost Zoran Pisković:

А сад пар фотографија о Газдама и Слугама

Ко је овде бизарни Газда и бедни слуга?
Али и Оне су биле Слуге и имале су Газде
Оне су победнице!






0 коментара:

Постави коментар