Za ovaj posao plaćaju me Ujedinjene nacije
AUTOR: RUŽA ĆIRKOVIĆ
- Znate Mekdonalds? Prime vas, smeju se, pitaju šta još treba. E to hoću ovde da napravim:kad čovek dođe u Poresku upravu da mu kažu: Dobar dan. Šta želite? Da li vam možemo pomoći? Jer mi smo oni koji uzimamo ljudima novac", kaže u intervjuu za Danas novopostavljeni direktor Poreske uprave Srbije Ivan Simič i dodaje da je došao da proba nešto da promeni u Srbiji.
"Ovo je meni izazov, ništa drugo, jer koliko ovde dobijem neto toliko u Sloveniji zaradim za dva dana - kaže Simič, koji je bio direktor Poreske uprave Slovenije i predsednik Fudbalskog saveza te zemlje. "Bili smo 15. na svetskoj rang-listi , to je bio maksimum koji smo mogli da postignemo, kad sam se zakačio sa igračima, jer sam im dao previše novca, pa su hteli još. Ja sam odlučio da odstupim."
Srbija ima veliki problem sa naplatom doprinosa za penzijsko osiguranje. Sve veći broj ljudi sklon je sada da tvrdi da je ukidanje Službe društvenog knjigovodstva bila greška. Delite li takvo mišljenje i imate li rešenje za taj problem?
- Danas govore da je greška bila ukidanje SDK, jer u SDK kad si isplatio plate, šesti dan si morao da plaćaš doprinose, ako nisi platio doprinose, nisi mogao da isplatiš sledeću platu. To je nekad bio evropski trend da platni promet ide preko banaka, banke ne mogu da kontrolišu preduzeća, sad svak isplaćuje kad želi. Sad ne vredi govoriti šta bi bilo bolje. Mi koji smo radili sa SDK znamo da je SDK bio stvarno jedna odlična organizacija, gde je sve išlo svojim redom, ali plaćanje ili neplaćanje doprinosa zavisi više od toga da li firma ima ili nema para. Mi radimo prinudnu naplatu, što možemo da naplatimo to naplatimo. Ne, rešenja nema. Ako nema prometa, ako se ništa ne događa, ako nema prihoda, nema odakle da se plati doprinos. Neke čarobne formule nema.
n Vidim da ste se dosta bavili fudbalom, kod nas je stalno velika gužva oko ta dva naša omiljena fudbalska kluba. Na vaše sadašnje mesto je 2001. godine Mlađan Dinkić iz Francuske doveo Aleksandra Radovića i on je tvrdio da bi za Poresku upravu bilo dosta posla u Crvenoj zvezdi i Partizanu, ali da su ga neke ličnosti u tadašnjoj vladi odvratile rečima: ne diraj ih, oni su idoli mladih! Mislite li vi da za Poresku upravu ima posla u tim našim klubovima i je li vas neko upozorio: ne dirajte ih?
- Ne, niko me nije upozorio i niko me neće upozoravati na tu stvar. Ovako ću reći: ja sam u Sloveniji radio mnogo godina sa fudbalskim klubovima. Igrao sam fudbal, bio sam golman, imao sam mnogo igrača za koje sam se brinuo, recimo, jedno vreme sam čak imao i menadžersku firmu sa jednim kolegom, koji je posle ostao menadžer, a ja sam se povukao. U nekim periodima sam imao i po sedam-osam-devet igrača fudbalera za koje sam radio sve: izdavao fakture, brinuo za njih kao neke vrste njihov savetnik. Imao sam i druge sportiste, imao sam skakača Roberta Kranjca, koji je takođe bio moj pulen, za koga sam radio sve stvari dok nisam otišao u Poresku upravu Slovenije. Radio sam i za Fudbalski savez Slovenije kao savetnik i mi smo onda polako počeli da uvodimo da svi klubovi moraju da plaćaju porez, da moraju da predaju obračune, a na kraju nam je tu mnogo pomogla i UEFA, koja je uvela obavezno licenciranje klubova. Mislim da je u Sloveniji ta stvar sređena, ja ne vidim nekih velikih problema. Isto u Srbiji ne vidim nikakvog razloga da klubovi ne plaćaju porez.
Pa, plaćaju li Zvezda i Partizan porez?
- Meni su poznati dugovi i jednog i drugog kluba.
Možda ćete da im otpišete, ovde to ne bi bilo neobično?
- Sve u skladu sa propisima. Svi poreski obveznici će imati kod mene jednak status.
Kod nas je Poreska uprava od 2000. godine naovamo više puta reformisana, ali ako pitate kako to da naša Poreska uprava, na primer, nije registrovala slučaj Šarić niti se zapitala odakle pare za kupovinu tolikih firmi, čak i državni službenici će vam reći da je Poreska uprava tako kadrovski reformisana da više nije ni kadra za takve poduhvate. Jeste li napravili snimak trenutnog stanja i šta kažete na takve tvrdnje?
- Neću taj slučaj da komentarišem. Nije se desio u moje vreme. Ja sam ovde od 1. februara i jedino što mogu reći, videćemo sad kad budu došle prijave za unakrsnu proveru imovine, šta će tamo da se vidi, kome odakle sredstva za kupovinu nekih stvari. Što se nije prijavilo, prijaviće se, platiće se porez i život ide dalje.
Ovaj poziv grđanima da prijave imovinu vredniju od 350.000 evra shvaćen je kao ozbiljna pretnja. Kakve efekte očekujete od ove unakrsne provere?
- To nije pretnja. To je normalna kontrola. Tu se radi o unakrsnoj proveri imovine i dohodaka, tu će se utvrditi odakle je ko šta platio, i to će biti porez na dohodak, a ne na imovinu. Utvrdićemo da li je neko ko je kupio kuću, recimo, u 2008. godini imao dovoljno novca za tu kuću. Videćemo šta će se desiti do kraja marta, do utorka je došlo dvadesetak prijava. Mi očekujemo da bi ih moglo biti oko 2000.
Tokom poslednjih desetak godina otkako se smatra da je Srbija u tranziciji, ona se sa zemljama sličnog ekonomskog nivoa i strukture, a naročito sa okolnim zemljama takmičila u snižavanju poreza. Neki ekonomisti smatraju da ove zemlje nisu u velike budžetske deficite zapale zato što su previše trošile nego baš zato što su preniskim porezima želele pošto-poto da privuku investitore?
- Evo primera Slovenije: Slovenija ima visoke poreze, pa je takođe u teškoćama. U Sloveniji je sada porez na dohodak građana iznad 70.000 evra 50 odsto. A u Srbiji plaćate 12 odsto. Čak je i nemački ustavni sud odlučio i sve što je iznad 50 odsto nije normalno.
A ima li neka donja granice ispod koje takođe nije normalno?
- Pa ja vas pitam, koja je to donja granica?
Znači, vi se ne slažete sa onima koji misle da su mnoge države u tranziciji zapale u budžetske teškoće ne zato što su mnogo trošile nego zbog tih dampinških poreza?
- Ne. To je potpuno drugi razlog.
Smatrate li da su porezi u Srbiji niski?
- Da. Neću da govorim o Crnoj Gori, BiH, Makedoniji i Bugarskoj koje imaju slične poreze, ali ako upoređujemo sa Hrvatskom, ako upoređujemo sa Slovenijom, sa Italijom, sa Francuskom, sa Nemačkom, porezi su tamo viši. Austrija ima više poreze nego Slovenija, ali mnogo preduzetnika ide i osniva preduzeće u Austriji. Ne porezi, nego su poslovni uslovi za rad ključna stvar.
Kakvi su po vama građani Srbije kao poreski obveznici? Grci kažu da je izbegavanje poreza njihov nacionalni sport. Kakav je odnos građana Srbije prema toj obavezi?
- Meni svi kažu da se ovde ne izdaju fakture. A ja gde god sam nešto kupio, da li je to pljeskavica, sendvič, ja dobijam račun uvek. To što sam ja dosad video, nisam imao slučaj da mi neko nije dao račun. Srbija ima paušalno oporezivanje malih, tako da oni ionako plaćaju porez. To je dobro rešenje. Da li neki veliki ne plaćaju porez, to treba da se kontroliše. Ne bih mogao da kažem da ovde postoji kultura neplaćanja poreza.
Kako ste vi došli na mesto direktora Poreske uprave Srbije? Otkad poznajete ministra Mlađana Dinkića?
- Ja sam dobio poziv od jedne slovenačke firme da se u Srbiji interesuju i da bi ministar Dinkić, za koga neću da kažem da nisam čuo, ali ga nisam poznavao, da bi želeo da me pozove pošto je čuo da sam u Sloveniji mnogo napravio na području poreske uprave. Ja sam rekao da nema problema. Ministar me je zvao, seo sam u kola i na jedan dan došao u Beograd na sastanak, porazgovarali smo, postao sam njegov savetnik. Posle tih par meseci, on je video kako ja radim i predložio mi da preuzmem Poresku upravu.
Je li istina da vas plaća Agencija za razvoj Ujedinjenih nacija?
- Da.
Zašto?
- Jer sam još uvek savetnik ministra i dodatno sam preuzeo vođenje poreske uprave, a plaćen sam kao savetnik. Iz honorara koji dobijam kao savetnik ministra, što sam i dalje, plaćam sve svoje troškove boravka u Srbiji: putovanja, stan...
Porez za Zvezdu i Partizan
To što Aleksandar Vučić voli Crvenu zvezdu, a Ivica Dačić, na primer, Partizan, to za vas neće biti nikakva prepreka?
- Ja volim i Zvezdu i Partizan, volim sve, ali neke obaveze moraju da se plate. Niko me nije zvao, niko mi nije ništa rekao. Ono što mora biti jeste da svaki klub mora platiti porez.
Ne mislite da bi ih trebalo poreski privilegovati zato što su od nekog nacionalnog značaja?
- Ne, isto kao i svaku drugu firmu. Znači klub bi morao da se diči time da je platio porez.
Podržavam demonstrante
Strašno mnogo smo zavideli Sloveniji na njenom modelu tranzicije. Pa ko je kriv za ovo što se u Sloveniji sada događa?
- Za mene, političari. Ne znam ko bi drugi bio.
A šta su uradili?
- Nisu ništa uradili.
Vi se dakle slažete sa demonstrantima u Sloveniji?
- Istog sam mišljenja. Da.