Најновији чланци на покретној траци:

субота, 11. мај 2013.

Prajezik i danas živi u mnogim govornim jezicima















Блогер,
Зоран Михаило Писковић-
Дорћолац Београдски

Здраво,

Предмет овог поста је: Prajezik i danas živi u mnogim govornim jezicima

Данас 11.05.2013. године у могућностима сам да цитирам један најновији научни текст из кога произлази сазнање да су људи постали словесни-глагољиви тек пре око 15.000 – 9.500 година у односу на данашњи дан. Овим се доказује тачност тврдњи професора протојереја-ставрофора Лазара Милина који је кроз своју Апологетику у време најцрњег атеизма храбро сведочио ову истину. Јеврејски и црквени календар који тачно каже у којој смо хиљадитој години од стварања света показује се да су тачни. Сећам се проте Милина када је на атеистичким трибинама у Београду-СКЦ односно Дому Омладине научно доказивао истинитост хришћанских тврдњи. С овим у вези помињем изванредног теолога протојереја Божидара Мијача који је у то време стравичног атеизма говорио да Вера не потребује никакву верификацију, јер је она аксиом….У то време стравичног атеизма као духовник цркве Светог Лазара-Лазарице сваке друге среде држао је предавање нама присутнима ''Апокалипсис- Књига Живота''.....Тада око 1978-1984 у континуитету је проповедао шта ће скоро бити јер ''времена већ неће бити''....Тада је објавио изванредну студију о Иконама која је на нас тада деловала охрабрујуће...... 

Вечна успомена на светилнике Цркве Лазар Милин, Божидар Мијач, Виктор Царевски, Душан Кордић, .....протојереје Београдске 

Сам текст гласи:
REVOLUCIONARNO LINGVISTIČKO ISTRAŽIVANJE

Reč mama postojala još u ledenom dobu

 
 

Prateći učestalost promene jezika, naučnici otkrili 23 termina koja se danas izgovaraju slično kao i pre 15.000 godina

LONDON - Pojedine reči preživele milenijume i sve velike seobe.
Stanovnici Evrope i Azije pre 15.000 godina koristili su jedan jezik, a neke od tih reči i danas su žive u mnogim jezicima, pokazuje novo istraživanje.
Identifikacija reči

- Uspeli smo da rekonstruišemo čak 23 reči koje su koristili još lovci i skupljači plodova koji su naseljavali područje Kavkaza. Reči kao što su mama, vući i muškarac, kora i pljunuti korišćene su još krajem ledenog doba - kaže Mark Pejgel, evolutivni biolog sa univerziteta u Redingu u Velikoj Britaniji.

Pejgel je pošao od pretpostavke da je evolucija jezika slična evoluciji živih bića, pa se većina ključnih reči, poput onih koje se najčešće koriste i koje definišu društvene odnose, menja veoma retko.

Da bi otkrili te drevne reči, Pejgel i njegove kolege pratili su koliko se brzo menjaju reči u modernim jezicima. Oni su identifikovali najstabilnije reči i mapirali veze između različitih modernih jezika. Reči su rekonstruisali na osnovu učestalih promena kakve su pretvaranje latinske reči za oca (pater) u englesku - father. Na taj način otkrili su 23 reči, među kojima su mama, muškarac, vatra, ruka i pljunuti, i tvrde da su one zvučale slično i pre 15.000 godina.

Postignut maksimum

Nažalost, ova tehnika praćenja jezika je veoma ograničena pa je teško rekonstruisati više od te 23 reči.
- Istraživanje je pokazalo da naučnici mogu da kombinuju lingvističke podatke sa arheologijom i antropologijom kako bi istražili praistoriju i shvatili seobe ljudi i kontakte među njima - kaže Vilijam Kroft, lingvista sa univerziteta Novi Meksiko, koji nije učestvovao u studiji.

(A. I.)
Mala Azija kolevka jezika

Grupa naučnika s Novog Zelanda nedavno je sprovela istraživanje i zaključila da je većina evroazijskih jezika nastala pre 8.000-9.500 godina u Maloj Aziji. Oni veruju da se taj prajezik širio razvojem poljoprivrede. Drugi istraživači veruju da su indoevropski jezici nastali u stepama severno od Kaspijskog i Crnog mora pre 6.000 godina i da ih je raširilo polunomadski narod nazvan Kurgan.

С поштовањем, уз Божју помоћ, свако добро и здрави били!

Београд 11.05.2013. године      


Блогер,
Зоран Михаило Писковић-
Дорћолац Београдски

У НАСТАВКУ ПОГЛЕДАЈТЕ ИСЕЧАК ИЗ НОВИНА А ОН ЈЕ ОБЈАВЉЕН►►►►

Блогер,
Зоран Михаило Писковић-
Дорћолац Београдски





0 коментара:

Постави коментар