Најновији чланци на покретној траци:

недеља, 27. јул 2014.

Udarac kad te ne ubije, učinite jačim-Udalji se, odrodi se













Ko pobeđuje u građanskom ratu







Предмет поста: Ko pobeđuje u građanskom ratu-Prognoza dva sagovornika

Dva prijatelja 27.07.2014. godine razgovaraju o građanskom ratu u jednoj Slovenskoj zemlji tu oko nas blizu nas. Zaključili su sledeće:

1. Taj građanski rat trajaće tri i po godine do četiri godine! tj. do 7. 2016-31.12. 2017. godine.

2. Okončaće se tako što će ''Srpska Krajina'' - Krim pripasti Rusiji.

3. ''Bosna'' čitaj Ukrajina biće ''Dejtonska'', a to znači da će biti konfederalna sastavljena od ''Novorosije'' čitaj Republike Srbske i BH federacije, čitaj ''ostatak Ukrainskaje'' Galicija, Bukovina...

4. Biće i ''Sarajeva'' a to je sada Donjeck i Lugansk, biće granatiranja i opsade ovih gradova heroja i velikog stradanja ovih naselja. Ovi gradovi će biti neosvojeni i ostaće slobodni.

5. Ko će pobediti pitali su se napred pomenuti zabrinuti prijatelji? Odgovor im dade Nikolaj Sveti Žički rečima u knjizi ''Rat i Biblija'':

''Sledeći  (je) nauk:
1. Da će u budućem ratu najviše postradati oni narodi, koji se nađu najvećma pogorđeni pred Bogom;
2. Da je pobeda u budućem ratu uslovljena pokajanjem i obraćanjem ka Hristu;
3. Da, ako se nijedan hrišćanski narod ne pokaje i ne povrati ka Hristu, kao centru duše svoje i života svoga, pobeda će biti od Boga dodeljena narodima azijskim, nehrišćanskim.''
A TO ZNAČI:

2016-2017 GODINE POBEDIĆE U BRATOUBILAČKOM RATU ONAJ BRAT KOJI SE ISKRENO POKAJAO I OBRATIO HRISTU. Ko se odrekne fašizma odnosno lenjinizma i vrati se Pravoslavlju iskreno, pobediti mora po nauci Žičkog Duhovnika i Blagovesnika Nikolaja.OVO ĆE SE DESITI JER NAD SVAKOM VOJNOM BDI BOG I TO DOBRO ZNAJU ZARAĆENE STRANE OSEĆANJIMA SVOJIM.

UKOLIKO SE SLOVENSKA BRAĆA NE PRIBERU I NE VIDE IZMEĐU SEBE DA SU JEDNO U KRŠTENJU SVETOG VLADIMIRA SUKOB ĆE ISKORISTI NEHRIŠĆANI I POBEDIĆE HRISTIJANE KOJI POSTAJU NJIHOVO ROBLJE.

Uzrok građanskog rata jeste po rečima Svetog Žičkog Blagovesnika Nikolaja ''pogorđenost pred Bogom'' a to je što je jedan Brat hteo Latinstvo, a drugi Helenizam, jedan Fašizam, a drugi Lenjinizam. Naravno sve je to nejasno, ali se to jasno vidi iz kultnih znamenja zavađene ćirilske braće. Inaće braća hoće deobu zemlje, jedan bi sve da uzme, a drugi bi da dobije svoj deo, jer im je očevina SvetoĆirilska i Svetovladimirska Ista. Ova dva brata su bliznaci i što jedan zna odmah to zna i drugi i to je tragedija Svih Nas Slovena. Svakog Slovena ovo boli i Bogu se moli za oba brata da im razuma i ljubavi dade....

OVDE I ISTORIJA POMAŽE:

ZARAĆENA STRANA KOJA UNUTAR SEBE IMA MANJE FRAKCIJA POBEĐUJE ZARAĆENU STRANU SA VIŠE FRAKCIJA-TO JE PROVERENA TEORIJA SUKOBA I POBEDNIKA.

PRIJATELJI SU SE POTOM RAZIŠLI I OBEĆAŠE JEDNOM DRUGOM DA NEĆE VIŠE GUBITI VREME TVITUJUĆI I GUGLAJUĆI U VEZI OVE SVESLOVENSKE NESREĆE I TRAGEDIJE ĆIRILIĆNE BRAĆE JER RATNI VIHOR ĆE TRAJATI DUGO A TO IH JE SNAŠLO ''STANJE najvećma pogorđeni pred Bogom'' KAKO TO REČE SVETI NIKOLAJ ŽIČKI;

****

Два пријатеља 27.07.2014. године разговарају о грађанском рату у једној Словенској земљи ту око нас близу нас. Закључили су следеће:

1. Тај грађански рат трајаће три и по године до четири године! тј. до 7. 2016-31.12. 2017. године.

2. Окончаће се тако што ће ''Српска Крајина'' - Крим припасти Русији.

3. ''Босна'' читај Украјина биће ''Дејтонска'', а то значи да ће бити конфедерална састављена од ''Новоросије'' читај Републике Србске и БХ федерације, читај ''остатак Украинскаје'' Галиција, Буковина... 

4. Биће и ''Сарајева'' а то је сада Доњецк и Луганск, биће гранатирања и опсаде ових градова хероја и великог страдања ових насеља. Ови градови ће бити неосвојени и остаће слободни.

5. Ко ће победити питали су се напред поменути забринути пријатељи? Одговор им даде Николај Свети Жички речима у књизи ''Рат и Библија'':

''Следећи  (је) наук:
1. Да ће у будућем рату највише пострадати они народи, који се нађу највећма погорђени пред Богом;
2. Да је победа у будућем рату условљена покајањем и обраћањем ка Христу;
3. Да, ако се ниједан хришћански народ не покаје и не поврати ка Христу, као центру душе своје и живота свога, победа ће бити од Бога додељена народима азијским, нехришћанским.''
А ТО ЗНАЧИ:

2016-2017 ГОДИНЕ ПОБЕДИЋЕ У БРАТОУБИЛАЧКОМ РАТУ ОНАЈ БРАТ КОЈИ СЕ ИСКРЕНО ПОКАЈАО И ОБРАТИО ХРИСТУ. Ко се одрекне фашизма односно лењинизма и врати се Православљу искрено, победити мора по науци Жичког Духовника и Благовесника НИКОЛАЈА. ОВО ЋЕ СЕ ДЕСИТИ ЈЕР НАД СВАКОМ ВОЈНОМ БДИ БОГ И ТО ДОБРО ЗНАЈУ ЗАРАЋЕНЕ СТРАНЕ ОСЕЋАЊИМА СВОЈИМ.

УКОЛИКО СЕ СЛОВЕНСКА БРАЋА НЕ ПРИБЕРУ И НЕ ВИДЕ ИЗМЕЂУ СЕБЕ ДА СУ ЈЕДНО У КРШТЕЊУ светог ВЛАДИМИРА СУКОБ ЋЕ ИСКОРИСТИ НЕХРИШЋАНИ И ПОБЕДИЋЕ ХРИСТИЈАНЕ КОЈИ ПОСТАЈУ ЊИХОВО РОБЉЕ.

Узрок грађанског рата јесте по речима Светог Жичког Благовесника Николаја ''погорђеност пред Богом'' а то је што је један Брат хтео Латинство, а други Хеленизам, један Фашизам, а други Лењинизам. Наравно све је то нејасно, али се то види из култних знамења завађене ћирилске браће. Инаће браћа хоће деобу земље, један би све да узме, а други би да добије свој део, јер им је очевина СветоЋирилска и Световладимирска Иста. Ова два брата су близнаци и што један зна одмах то зна и други и то је трагедија Свих Нас Словена. Сваког Словена ово боли и Богу се моли за оба брата да им разума и љубави даде....

ОВДЕ И ИСТОРИЈА ПОМАЖЕ:

ЗАРАЋЕНА СТРАНА КОЈА УНУТАР СЕБЕ ИМА МАЊЕ ФРАКЦИЈА ПОБЕЂУЈЕ ЗАРАЋЕНУ СТРАНУ СА ВИШЕ ФРАКЦИЈА-ТО ЈЕ ПРОВЕРЕНА ТЕОРИЈА СУКОБА И ПОБЕДНИКА.

ПРИЈАТЕЉИ СУ СЕ ПОТОМ РАЗИШЛИ И ОБЕЋАШЕ ЈЕДНОМ ДРУГОМ ДА НЕЋЕ ВИШЕ ГУБИТИ ВРЕМЕ ТВИТУЈУЋИ И ГУГЛАЈУЋИ У ВЕЗИ ОВЕ СВЕСЛОВЕНСКЕ НЕСРЕЋЕ И ТРАГЕДИЈЕ ЋИРИЛИЋНЕ БРАЋЕ ЈЕР РАТНИ ВИХОР ЋЕ ТРАЈАТИ ДУГО А ТО ИХ ЈЕ СНАШЛО ''СТАЊЕ највећма погорђени пред Богом'' КАКО ТО РЕЧЕ СВЕТИ НИКОЛАЈ ЖИЧКИ; 







Pribeleži-Прибележи
свегрешни Словено-Србин
Зоран Михаило Писковић-Београдски
27.07.2014. године.
На Младину у 02. часа при надолазећој олуји, грмљавини, муњама и јакоме дажду-пљуску

Dana 30.07.2014. godine saznajemo Ko će biti pobednik u građanskom ratu jedne Slovenske zemlje. Žički Svetitelj Nikolaj je rekao ONAJ KO JE PRIŠAO GOSPODU ISUSU HRISTU!

U nastavku pogledajte ko PRILAZI NAŠEM SLADČAJŠEM BAĆUŠKI SPASU NAŠEM GOSPODU ISUSU HRISTU:

Стрелков издао наредбу о забрани псовања у војсци Новорусије

”Речи псовки нису руског порекла и користили су их непријатеље Русије ради скрнављења наших светиња, да би деловали на дух руске војске, разбили их у борби и народ бацили на колена”. 

НАРЕДБА

о забрани псовања у војсци Новорусије


Ми себе називамо православном војском и поносимо се томе што не служимо златном телету, већ Господу нашем Исусу Христу и своме народу. На нашим заставама налази се лик Спаситеља. Кад војници користе псовке, то је хула на Господа и Божију Мајку којима служимо и који нас штите у борби.

НАРЕЂУЈЕМ
  1. Забранити употребу псовки.
  2. Командири јединица да упознају са народбом своје потчињене. Командири и официри да спроведу објашњења о смислу псовања и разлозима његове неприхватљивости.
  3. Псовање на јавним местима сматрати тежим дисциплинским прекршајем и на одговарајући начин кажњавати.

Објашњење:

Речи псовки нису руског порекла и користили су их непријатеље Русије ради скрнављења наших светиња, да би деловали на дух руске војске, разбили их у борби и народ бацили на колена. Зато је псовање богохуљење, које се увек сматрало тешким грехом. Принцип непријатеља Русије био је исти као и данас у мрзитеља хришћана који су преузели власт у Кијеву и који наређује православним Украјинцима да пуцају на своје храмове, да се подсмевају заставама са ликом Спаситеља и православним свештенством.
У том смислу, немогуће је да руски војник користити језик непријатеља. То нас духовно понижава и води војску до пораза.
Командант самоодбране ДНР
Пуковник И.И. Стрелков
28.07.2014,
На дан Светог равноапостолног кнеза Владимира – дан крштења Русије.
PREUZETO SA 44155


субота, 26. јул 2014.

Ne plaćajte sindikalnu članarinu otuđenim sindikatima














Ne plaćaj sindikalnu članarinu otuđenom sindikatu

Поштовани,

Порезницима Србије познато је да се овој Синдикалној организацији не наплаћује никаква синдикална чланарина. Синдикат Пореске Управе-УСС је одбацио синдикалну чланарину као компромитујућу категорију. Чланство и присталице Синдиката Пореске Управе-УСС раде искључиво добровољно и непрофитно. Синдикат Пореске Управе-УСС је синдикални сиромах јер немамо ни динара на синдикалном рачуну. Синдикат Пореске Управе-УСС је пре свега покрет волонтера који се енергично ограђује од сваког синдикалног ''елитизма'' и отуђености од чланства. За разлику од њих ми смо због Синдикалне истине и даље гоњени, по улицама нас псују, у ходницима Пословне зграде нас нападају вербално, али ми на то не обраћамо пажњу, јер знамо што су гори по нас то се радничка ствар развија све боље и боље.

Писали смо о томе безброј пута као на пример на:





Медији о том отуђеном синдикализму пише следеће:

TAJKUNSKI VOĐA SINDIKATA: Sa radničkim dinarom izgradio hotel od 1,2 miliona evra!

14
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), Ljubisav Orbović, izgradio je hotel u Vrnjačkoj banji vredan 1.240.602 evra, saznaje “Alo!”. Taj list otkriva da Orbović mesečno najmanje prima 340.000 dinara!
ljubisav-orbovic
Ljubisav Orbović, predsednik SSSS, i Miodrag Ranđelović, predsednik Saveza samostalnih sindikata grada Niša, sklopili su u maju 2011. godine ugovor o kupoprodaji zemljišta i izgradnji hotela u Vrnjačkoj banji sa firmom “Agrana-Građevinar VB” d.o.o. iz Beograda.
Prema sadržaju tog ugovora, ova građevinska firma je po ceni od 1,2 miliona evra “sindikalcima” prodala plac od 7,9 ari, obavezala se da će na njemu izgraditi hotel površine 1.162 kvadrata i da će ga kompletno opremljenog predati kupcu po sistemu „ključ u ruke“.
Finansiranje ove ekstravagantne investicije podelili su SSSS i SSS Niš u odnosu 60 prema 40 odsto.
FOTO: Alo!

FOTO: Alo!
Članovi sindikata koji mesečno izdvajaju 1% od zarade za članstvo u ovom sindikatu, uopšte ne znaju da se ovako nešto gradi sa njihovim novcem!
Ovaj hotel izgrađen je na placu porodice Pecić, sa kojima je dotična firma 2009. napravila kupoprodajni ugovor. Prema tom ugovoru, ova firma je na toj parceli trebalo da izgradi stambenu zgradu, a da porodici Pecić, umesto novčane nadoknade, da dva stana. Prema pisanju “Alo!”, Dragana Pecić, kaže da su oni prevareni na najgori mogući način.
- Izgubili smo kuću, živimo na selu u vikendici i razbolela sam se od kancera – priča Dragana za „Alo“, i dodaje da je odmah, čim je saznala da se umesto dogovorene stambene zgrade na tom mestu gradi hotel, pozvala predsednika SSSS.
Pecić napominje da mu je Orbović rekao da je on lično kupio taj plac i da može sa njim da radi šta god poželi.
- Rekao mi je da on nema ništa sa nama i da je to sada njihovo – priča Katarina Pecić, ćerka bračnog para Pecić, navodeći da je SSSS pre potpisivanja ugovora o gradnji hotela u katastru mogao da proveri šta je zavedeno na tom mestu.
Nije samo porodica Pecić prevarena. Kako za “Alo!” tvrdi Nebojša Spasić, vlasnik firme “Agrana-Građevinar VB” d.o.o., sindikati sa kojima je sklopio dogovor su mu ostali dužni 12 miliona dinara, zbog čega planira da ih tuži!
Obrbović prima platu od najmanje 340.000 dinara mesečno!
Osnovica Orbovićeve plate u SSSS je 180.000 dinara, a on prima novac i iz drugih izvora. Kao član Socijalno-ekonomskog saveta i Saveta za evropske integracije,  mesečno prima još 100.000 dinara. Kao član Upravnog odbora Fonda PIO dobija još 60.000 dinara. U ova mesečna primanja nisu uračunate dnevnice za putovanja na koja Orbović često ide.
SSSS i Socijalistička partija Srbije ušli su u partnerstvo 2012. godine. Cilj tog partnerstva je da se “prirodni saveznici” uortače u borbi za socijalnom pravdom i borbom za prava radnika i socijalno ugroženih.
Ironično, zar ne?
IZVOR: Alo! / Teleprompter.rs / RTS

После овога чланка преузетог са tajkunski-voda-sindikata-sa-radnickim-dinarom-izgradio-hotel-od-12-miliona-evra

уопште нам није јасно зашто и даље велики број порезника плаћа ''лојално'' и даље: као
Članovi напред поменутог sindikata koji mesečno izdvajaju 1% od zarade za članstvo u ovom sindikatu, с обзиром да uopšte ne znaju da se ovako nešto gradi sa njihovim novcem! мисли се на објекте почев од Врњачке бање па све до Сокобањских баханалија и разних Кладово саветовања и осталих хедонизама.......
Синдикат Пореске управе-УСС

С поштовањем,
Синдикат Пореске управе-УСС
Главни повереник
Зоран Михаило Писковић
Београд, 26-07.2014. године

четвртак, 24. јул 2014.

Sindikat Poreske Uprave-USS je onemogućio tehnološke viškove










Sindikat Poreske Uprave-USS je onemogućio tehnološke viškove

Поштовани,

пре него се упознате са ексклузивном информацијом која охрабрује поштене, а неодговорне обесхрабрује, желимо да нагласимо следеће:

Својевремено наши чланови су сазнали да ће се појавити технолошки вишак од око 500 порезника. Одмах смо интервенисали код надлежних и том приликом смо предложили да се те наше колеге са шалтера распореде у инспекцијске службе Пореске управе. Питали су нас како то може, с обзиром на законску регулативу и ми смо им тада презентовали решење како да се то реши. Прихватили су и тако је ''спасено'' 500 порезника од сигурног отказа.

Ово је велики резултат Синдиката Пореске Управе-УСС који је онемогућио појаву технолошких вишкова у Пореској управи.

У доле цитираном чланку је дат начин тог решавања, али није речено да га је Синдикат Пореске Управе-УСС изнедрио, те да је цела акција провера које су сада у току инспирисана управо идеологијом овога Синдиката Пореске Управе-УСС. Тренутни концепт надзора су презентовали наши чланови и присталице у најстручнијим телима Фискалних савета и сабора и та идеја је уродила плодом на добро свих нас и Народа Србије.

Ближе о идеји Синдиката Пореске Управе-УСС која је постала стварност читајте на:

Počinje rigorozna kontrola fiskalnih kasa

24-07-2014 12:09 | Privreda | Autor / izvor: V.N.

Više od 400 novih kontrolora prošlo je obuku i narednih dana će, zajedno sa poreskim inspektorima, započeti strogu kontrolu izdavanja fiskalnih računa, najavljuju iz Poreske uprave Srbije.
Novi kontrolori regrutovani su od radnika za čijim radom je prestala potreba, a prethodno su na šalterima PU bili angažovani na unošenju poreskih prijava. U međuvremenu su završili stručnu obuku i ovih dana će krenuti u terensku kontrolu izdavanja fiskalnih računa.
Ministarstvo finansija pozvalo je sve poreske obveznike na zajedničku borbu protiv sive ekonomije, ističući da su pooštrene kazne za preduzetnike i pravna lica koji krše zakon.
Podsetimo, kaznenim odredbama su predviđene visoke novčane kazne, pa tako preduzetnicima može biti naloženo da plate kaznu u iznosu od 50.000 do 500.000 dinara, dok su novčane sankcije za firme koje ne izdaju račune od 100.000 do dva miliona dinara.
Pored toga, poreskim inspektorima je na raspolaganju i mera zabrane obavljanja delatnosti u trajanju od sedam do 60 dana. Iz Poreske uprave najavljuju i da će se na objekte kojima bude izrečena mera zabrane obavljanja delatnosti lepiti upadljive trake, umesto dosadašnjih obaveštenja na ulaznim vratima ili izlogu. U Ministarstvu finansija veruju da će ovakvo obeležavanje trakama, na kojima se jasno vidi da je vlasnik prekršio zakon, biti “neprijatno” za svakog preduzetnika ili firmu, te da će uticati na moral poreskih obveznika.
Uz to, ukoliko kontrolori ne pronađu firme i vlasnike na prijavljenoj adresi, biće im oduzet PIB.
U Poreskoj upravi navode da izbegavanju izdavanja fiskalnih računa najviše pribegavaju ugostiteljski objekti, trafike, butici, auto-perionice i restorani brze hrane.
Kako ne bi došlo do pomenutih sankcija, iz Ministarstva finansija podsećaju da svaki promet na malo mora biti evidentiran preko fiskalne kase. Prethodno mora biti izvršena fiskalizacija kase, za koju postoji obaveza tehničkog pregleda svake godine.
Fiskalna kasa mora da ima svoj dosije i servisnu knjižicu, koja se mora čuvati uz fiskalnu kasu na koju se odnosi, kasa mora imati i terminal za daljinsko očitavanje podataka (GPRS), a na kraju radnog dana mora se formirati i štampati dnevni izveštaj, koji se odlaže u evidencionu knjigu.



Синдикат Пореске Управе-УСС и њихов Повереник Зоран Михаило Писковић ће пратити развој горе наведеног ''спасоносног'' концепта и на основу информација чланства и присталица предлагаће нове облике борбе против пореске евазије као и методе заштите порезника Србије од неизвесности, несигурности и маћехинског односа према њима, кога нажалост и те како има.......

Београд, 24.07.2014. године
Синдикат Пореске Управе-УСС
Повереник
Зоран Михаило Писковић
 

недеља, 13. јул 2014.

Sindikat Poreske uprave-USS uspešno prezentovao reformu poreske administracije














Sindikat Poreske uprave-USS uspešno prezentovao reformu poreske administracije


Поштовани порезници Србије и остали читаоци овога Синдикалног Блога,

Овим путем Вас обавештавамо да су,

На дводневној Генералној скупштини Интра-европске организације пореских администрација (IOTA) у Београду одржане 03.07.2014. године присутни чланови Синдиката Пореске управе-УСС, чули поред осталог и следеће:

1. Да ће Пореска управа бити прва институција државе Србије која ће бити деполитизована. Напомињемо да се овај Синдикат Пореске управе-УСС сво време борио управо за радикалну и дубинску деполитизацију Пореске управе, о чему се на овоме блогу можете детаљно информисати.

2. Потом је на напред поменутој Скупштини речено да ће Пореска управа бити реорганизована, а то ће обухватити промену законске регулативе и реформу саме организације Пореске администрације. Синдикат Пореске управе-УСС је сво време током свог дугог синдикалног рада управо тражио да се Пореска управа битно реорганизује, тако што ће се свеобухватно променити законска регулатива која уређује Пореску администрацију као и реформу саме пореске организације Србије доношењем нове Систематизације радних места, о чему се такође можете детаљно обавестити на овоме блогу. Синдикат Пореске управе-УСС и у овом погледу се борио да Пореска управа мора бити пре свега независна организација и заједничка служба како државе тако и пореских обвезника, а што смо детаљно писали и предлагали под следећим називом на овом блогу:



Драго нам је да је и у овом делу наша стручна перцепција и предлог у свему усвојен.

3. Исто тако на (IOTA) дана 03.07.2014. године на крају те Генералне скупштине закључено је поред осталог и то, да се организациона реформа Пореске управе мора засновати пре свега на њеном јачању проширењем њених основних друштвених и државних функција, знатним афирмисањем њеног кадровског јаког потенцијала и поштовањем већ донетих прописа на основу  којих требају да напредују порезници Србије. Са жаљењем констатујемо да се у овом делу Синдикат Пореске управе-УСС није показао као успешан мада смо се свом снагом борили управо за ову кључну ствар, што сви порезници и те како добро знају. Да би се овај циљ остварио Синдикат Пореске управе-УСС ће конкретно наступити пред Послодавца и својим предлозима ће помоћи дубинској деполитизацији Пореске управе која је нужна. Синдикат Пореске управе-УСС зна где су та ''кадровска политичка чворишта'' и спреман је да помогне да би се већ једанпут рашчистило са овом дилемом везаном за радикалном деполитизацијом акцијом увођења професионализма и неутралног односа према свим учесницима у пореско-правним односима.


Београд, 12.07.2014. године


                                                                                  Синдикат Пореске Управе-УСС
Повереник,
Зоран Михаило Писковић



петак, 4. јул 2014.

Zakon o izmenama i dopuna ZPPP donet 03.07.2014. Sl.Glasnik Srbije br. 68/14

















Zakon o izmenama i dopuna ZPPP donet 03.07.2014. Sl.Glasnik Srbije br. 68/14

На основу члана 112. став 1. тачка 2. Устава Републике Србије, доносим
УКАЗ
о проглашењу Закона о изменама и допунама Закона о пореском поступку и пореској администрацији
Проглашава се Закон о изменама и допунама Закона о пореском поступку и пореској администрацији, који је донела Народна скупштина Републике Србије на седници Петог ванредног заседања у 2014. години, 3. јула 2014. године.
ПР број 34
У Београду, 3. јула 2014. године
Председник Републике,
Томислав Николић, с.р.
ЗАКОН
о изменама и допунама Закона о пореском поступку
и пореској администрацији
Члан 1.
У Закону о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13), у члану 2. став 2. мења се и гласи:
„Овај закон примењује се и на камате по основу доспелог, а неплаћеног пореза и трошкове поступка принудне наплате пореза (у даљем тексту: споредна пореска давања).”
Члан 2.
У члану 2а став 2. речи: „покретања, вођења и изрицања казни у првостепеном прекршајном поступку у вези са јавним приходима из става 1. овог члана” замењују се речима: „издавања прекршајног налога”, а после речи: „за пореске прекршаје” додају се речи: „надлежном прекршајном суду,”.
Члан 3.
У члану 7. став 1. тач. 1) и 2) реч: „порескопрекршајном” замењује се речима: „прекршајном, предистражном”.
У ставу 3. реч: „порескопрекршајном” замењује се речима: „прекршајном, предистражном”.
У ставу 6. тачка 3) реч: „порескопрекршајног” замењује се речима: „прекршајног, предистражног”.
Став 7. мења се и гласи:
„Пореска управа квартално, са пресеком стања на последњи дан у последњем месецу квартала, објављује на својој интернет страни назив, односно име и презиме, ПИБ и износ пореског дуга пореских дужника, и то правних лица са пореским дугом у износу од 20.000.000 динара и вишем и предузетника са пореским дугом у износу од 5.000.000 динара и вишем, чиме обавеза чувања службене тајне није повређена.”
Члан 4.
У члану 10. став 2. тачка 1) реч: „наплаћеног” замењује се речју: „плаћеног”.
У тачки 4) реч: „уплаћени” замењује се речју: „плаћени”.
У ставу 3. реч: „наплаћеног” замењује се речју: „плаћеног”.
Додају се ст. 6. и 7, који гласе:
„Ако порески обвезник предаје документ на језику и писму који код пореског органа нису у службеној употреби у складу са законом којим се уређују службена употреба језика и писама, порески орган ће одредити рок који не може бити краћи од пет дана у којем ће порески обвезник доставити оверени превод на српски језик.
Ако порески обвезник у остављеном року не достави оверени превод из става 6. овог члана, сматра се да документ није ни поднет.”
Члан 5.
У члану 11. став 1. мења се и гласи:
„Пореска управа, у оквиру послова државне управе, води првостепени и другостепени порески поступак, јединствени регистар пореских обвезника и пореско рачуноводство, процењује тржишну вредност непокретности у складу са законом, открива пореска кривична дела и прекршаје и њихове извршиоце, надлежном прекршајном суду подноси захтеве за покретање прекршајног поступка за пореске прекршаје, прекршаје прописане законом који уређује фискалне касе, прекршаје из области мењачког пословања и других послова сходно закону којим је уређено девизно пословање, као и прекршаје из области игара на срећу, издаје прекршајне налоге за ове прекршаје и обавља друге послове одређене овим законом.”
Члан 6.
У члану 18. додаје се став 4, који гласи:
„Износ утврђеног пореза из става 1. овог члана сматра се дугованим порезом.”
Члан 7.
У члану 19. став 2. мења се и гласи:
„Пореску обавезу:
1) испуњава порески обвезник непосредно;
2) испуњава друго лице, када је овим законом или другим пореским законом прописано да је одговорно за испуњење пореске обавезе пореског обвезника;
3) може да испуни друго лице које према пореском закону није одговорно за испуњење пореске обавезе.”
Члан 8.
У члану 23. став 2. речи: „отписује се” замењују се речју: „престаје”.
Члан 9.
У члану 26. став 2. мења се и гласи:
„Не може се доделити ПИБ:
1) правном лицу чији оснивач – правно лице, предузетник или физичко лице има доспеле, а неизмерене обавезе по основу јавних прихода настале у вези са обављањем делатности;
2) правном лицу чији је оснивач физичко лице које је истовремено оснивач и другог привредног субјекта који има неизмирених обавеза по основу јавних прихода у вези са обављањем делатности;
3) правном лицу насталом статусном променом издвајања уз оснивање, односно мешовитог издвајања у складу са законом којим се уређују привредна друштва, ако правно лице које је предмет поделе има неизмерене обавезе по основу јавних прихода;
4) предузетнику који има доспеле, а неизмирене обавезе по основу јавних прихода, настале у вези са обављањем делатности.”
У ставу 8. после речи: „отклањања тих сметњи” додају се запета и речи: „а примерак решења доставиће банци и организацији надлежној за принудну наплату из новчаних средстава на рачуну обвезника”.
У ставу 11. речи: „статуса пореског обвезника” замењују се речима: „постојања, односно смрти тог лица”.
У ставу 14. после речи: „из става 13. овог члана,” додају се речи: „као и у другим случајевима одузимања ПИБ,”.
После става 14. додаје се нови став 15, који гласи:
„При оснивању привредних субјеката у поступку статусне промене код које привредни субјект наставља да постоји примењују се одредбе ст. 2. и 3. овог члана.”
Досадашњи ст. 15–17. постају ст. 16–18.
Члан 10.
У члану 27. став 2. тачка 4) речи: „(осим резидентног предузетника) које остварује приходе или поседује имовину који подлежу опорезивању” бришу се.
Члан 11.
У члану 28. став 8. брише се.
Досадашњи ст. 9. и 10. постају ст. 8. и 9.
Члан 12.
У члану 29. ст. 3–7. мењају се и гласе:
„Орган који води евиденције о месту пребивалишта, односно боравишта физичког лица, дужан је да у року од пет дана од дана пријаве или одјаве пребивалишта, односно боравишта достави податке Пореској управи о: јединственом матичном броју грађана, евиденционом броју за странце, имену, презимену, шифри општине пребивалишта, односно боравишта, адреси пребивалишта, односно боравишта, месту рођења и статусу лица.
Орган који води евиденције о рођењу или смрти физичког лица, дужан је да у року од пет дана од дана евиденције рођења или смрти, односно проглашења несталог лица за умрло, о томе достави податке Пореској управи.
Подаци из ст. 1–4. овог члана достављају се у електронском облику.
Поступак достављања података из става 3. овог члана споразумно ће ближе уредити министар надлежан за послове финансија и министар надлежан за унутрашње послове.
Орган, организација или друго лице надлежно за упис у прописани регистар лица која обављају делатност не може брисати лице из прописаног регистра без доказа о престанку пореских обавеза, односно брисању из евиденције прописане пореским законом који издаје надлежни порески орган, не старијег од пет дана у моменту подношења захтева за брисање из прописаног регистра.”
Додају се ст. 8–11, који гласе:
„Изузетно од става 7. овог члана, орган, организација или друго лице надлежно за упис у прописани регистар лица која обављају делатност, може брисати пореског обвезника – предузетника из прописаног регистра без доказа о престанку пореских обавеза.
Агенција за привредне регистре не може извршити брисање привредног субјекта из прописаног регистра, регистровати статусне промене и вршити промене података који се односе на оснивача, односно члана, назив, седиште, улог и облик организовања у периоду од добијања обавештења Пореске управе да ће се код привредног субјекта вршити пореска контрола до добијања обавештења да је пореска контрола завршена.
Акт којим се уређују начин и поступак достављања и садржина обавештења из става 9. овог члана доноси министар, на предлог директора Пореске управе.
У погледу заштите података о личности Пореска управа дужна је да поступа на исти начин као и орган који јој је те податке доставио, односно у складу са законом којим се уређује заштита података о личности.”
Члан 13.
После члана 30а додаје се члан 30б, који гласи:
„Члан 30б
Банка је дужна да Пореској управи достави у електронском облику податке о:
1) извршеним платним налозима за исплату, односно налозима за пренос по исплатиоцима прихода и шифрама плаћања до 5-ог у месецу за претходни месец;
2) уплаћеним новчаним средствима на девизне рачуне физичких лица, у року од 30 дана од дана уплате;
3) о уплатама на рачун обвезника пореза на доходак грађана по основу прихода од самосталних делатности у календарском месецу, у року од 15 дана по истеку календарског месеца.
Врсте шифри плаћања за које се достављају подаци из става 1. тачка 1) овог члана и начин и поступак достављања података из става 1. овог члана ближе уређује министар.
У погледу заштите података о личности Пореска управа дужна је да поступа на исти начин као и орган који јој је те податке доставио, односно у складу са законом којим се уређује заштита података о личности.”
Члан 14.
Члан 36. мења се и гласи:
„Члан 36.
Порески акт доставља се пореском обвезнику слањем препоручене пошиљке, обичне пошиљке или преко службеног лица пореског органа.
Порески акт сматра се достављеним пореском обвезнику када се уручи пореском обвезнику, његовом законском заступнику, његовом пуномоћнику, његовом пореском пуномоћнику или његовом заступнику по службеној дужности.
Ако се достављање пореског акта врши слањем препоручене пошиљке, порески акт сматра се достављеним даном уручења, а ако уручење није било могуће, порески акт сматра се достављеним 15-ог дана од дана предаје пореског акта пошти.
Ако се достављање пореског акта врши слањем обичне пошиљке, порески акт сматра се достављеним по истеку рока од 15 дана од дана предаје пореског акта пошти.
Достављање пореског акта пореском обвезнику – правном лицу и предузетнику врши се на адресу његовог седишта уписану у прописаном регистру, односно на посебну адресу за пријем поште која је регистрована код Агенције за привредне регистре.
Достављање пореског акта пореском обвезнику – физичком лицу врши се на адресу његовог пребивалишта, односно боравишта.
Ако је порески обвезник правно лице, порески акт сматра се достављеним и када се уручи лицу запосленом код правног лица.
Ако је порески обвезник физичко лице, укључујући и предузетника, порески акт сматра се достављеним и када се уручи пунолетном члану његовог домаћинства у смислу закона којим се уређује порез на доходак грађана, односно лицу запосленом код предузетника.
Достављање се, у смислу овог закона, сматра уредним и када лица из ст. 7. и 8. овог члана одбију да приме порески акт или одбију да потпишу пријем пореског акта, ако лице које врши достављање о томе сачини службену белешку.
У случају када се порески акт сматра достављеним 15-ог дана од дана предаје пореског акта пошти у смислу става 3. овог члана, односно када се достављање врши у складу са ставом 4. овог члана, Пореска управа до 5-ог у месецу за претходни месец објављује на интернет страни ПИБ пореског обвезника коме је достављање извршено, као и број пореског акта чије је достављање извршено.
Порески акт може се доставити и електронском поштом ако се порески обвезник сагласи са тим начином достављања.
Одредбе овог члана сходно се примењују и на достављање пореског акта другом учеснику у пореском поступку.
Пореска управа одређује начин достављања аката из ст. 1–10. овог члана.”
Члан 15.
У члану 38. став 5. мења се и гласи:
„Пореска пријава подноси се Пореској управи у року од 15 дана од дана настанка пореске обавезе, осим ако није друкчије прописано овим или другим пореским законом”.
Ст. 7, 8. и 9. мењају се и гласе:
„Пореска пријава подноси се искључиво у електронском облику за порезе који се плаћају по одбитку у складу са законом којим се уређује порез на доходак грађана и законом којим се уређују доприноси за обавезно социјално осигурање (у даљем тексту: порез по одбитку), за порез на додату вредност, као и за:
1) порез на добит правних лица – од 1. октобра 2014. године;
2) акцизе и за порез на приход од самосталних делатности за предузетнике који воде пословне књиге – од 1. јануара 2015. године;
3) годишњи порез на доходак грађана – од 1. априла 2015. године;
4) све остале пореске облике – од 1. октобра 2015. године.
До дана преласка на подношење пореске пријаве искључиво у електронском облику у складу са ставом 7. овог члана, пореска пријава се може поднети непосредно или путем поште.
Пореску пријаву подноси Пореска управа уместо пореског обвезника по службеној дужности, односно у случају када порески обвезник пропусти да је поднесе по налогу контроле, као и у другим случајевима прописаним овим законом.”
Додаје се став 10, који гласи:
„Начин подношења пореске пријаве у електронском облику ближе уређује министар.”
Члан 16.
У члану 40. став 6. брише се.
Члан 17.
У члану 41. став 1. речи: „порезе који се плаћају по одбитку (у даљем тексту: порез по одбитку)” замењују се речима: „порез по одбитку”.
Члан 18.
У члану 45. став 1. после речи: „од значаја за опорезивање” додају се запета и речи: „као и за утврђивање чињеничног стања у контроли мењачког и девизног пословања и игара на срећу”.
Члан 19.
Члан 62. мења се и гласи:
„Члан 62.
Ако је порез утврђен на начин из члана 54. став 2. овог закона, Пореска управа евидентира износ пореске обавезе за сваког пореског обвезника.
Пореска управа евидентира износ утврђеног пореза на основу:
1) поднете пореске пријаве, укључујући и измењену пореску пријаву, односно пореске пријаве поднете по налазу контроле или по службеној дужности;
2) достављеног решења о утврђивању пореза у случају:
(1) када је извршено усклађивање износа пореске обавезе исказане у непотпуној или нетачно попуњеној пореској пријави и када пореска пријава није поднета;
(2) када је законом прописано да се не спроводи самоопорезивање или када је законом прописано да се, и поред самоопорезивања, пореско решење мора донети;
3) јавног огласа из члана 56. став 3. овог закона.
Ако се у поступку контроле покренутом по захтеву пореског обвезника, односно по службеној дужности утврди да је грешком евидентиран нетачан износ пореза и споредних пореских давања, Пореска управа врши исправку у својим евиденцијама.
Начин и поступак исправке из става 3. овог члана ближе уређује министар.”
Члан 20.
У члану 68. став 1. тачка 3) мења се и гласи:
„3) дуговани износ пореза за који је порески обвезник – физичко лице, а који се утврђује самоопорезивањем, односно по решењу, осим по основу прихода од самосталне делатности, уплаћен на пореској благајни;”.
Додају се ст. 4–6, који гласе:
„Ако порески обвезник поднесе захтев за плаћање пореза путем прекњижавања, даном плаћања пореза сматра се:
1) дан на који је доспео порез који се плаћа путем прекњижавања, ако на тај дан постоји више плаћени порез по другом основу, или
2) дан на који је порез по другом основу плаћен у износу већем од дугованог, ако је порез који се плаћа путем прекњижавања раније доспео.
Дан плаћања пореза из става 4. овог члана одређује се на основу чињеничног стања на дан одлучивања по захтеву.
Дан на који је порез на додату вредност плаћен у износу већем од дугованог у смислу става 4. овог члана је дан на који порески обвезник има право да поднесе захтев за повраћај неискоришћеног износа пореског кредита у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност.”
Члан 21.
У члану 70. став 1. реч: „доспелих” замењује се речју: „дугованог”.
Став 2. мења се и гласи:
„Распоред уплаћеног износа врши се по следећем редоследу:
1) трошкови наплате;
2) камата;
3) износ главне пореске обавезе.”
Став 6. мења се и гласи:
„У случају из става 5. овог члана, на захтев пореског обвезника:
1) намирује се дуговани порез по другом основу;
2) врши се повраћај, ако нема доспелих обавеза по другом основу.”
Додаје се став 7, који гласи:
„Захтевом из става 6. овог члана не сматра се опредељење пореског обвезника да му се изврши повраћај пореза на додату вредност из пореске пријаве за порез на додату вредност.”
Члан 22.
У члану 71. став 1. после речи: „послати опомену о врсти и износу пореза, односно споредних пореских давања доспелих за наплату,” додају се речи: „у року од 30 дана од дана доспелости,”.
У ставу 3. речи: „e-mailom” замењују се речима: „електронском поштом”.
Члан 23.
У називу члана 73. речи: „пореског дуга” замењују се речима: „дугованог пореза”.
У члану 73. став 1. речи: „пореског дуга, под условом да плаћање пореског дуга на дан доспелости” замењују се речима: „дугованог пореза, независно од доспелости, под условом да плаћање дугованог пореза”.
У ставу 3. речи: „пореског дуга” замењују се речима: „дугованог пореза”.
Став 4. мења се и гласи:
„Одлуком из става 3. овог члана може се одобрити једнократно одлагање или плаћање дугованог пореза на рате, али најдуже до 24 месеца, уз могућност коришћења одложеног плаћања за првих 12 месеци, при чему износ најмање рате не може бити мањи од 50% износа највеће рате.”
У ставу 7. речи: „пореског дуга”, на сва три места, замењују се речима: „дугованог пореза”.
Став 8. брише се.
Члан 24.
У називу члана 74. речи: „пореског дуга” замењују се речима: „дугованог пореза”.
У члану 74. став 1. на оба места, речи: „пореског дуга” замењују се речима: „дугованог пореза”.
У ставу 2. тачка 4) речи: „чија вредност не може бити мања од 150% висине пореског дуга чија се наплата обезбеђује” замењују се речима: „на којој нема терета;”.
Ст. 3–7. мењају се и гласе:
„Ако се дуговани порез обезбеђује средствима из става 2. тач. 1), 2) и 4) овог члана, средства обезбеђења не могу бити мања од 120% висине дугованог пореза чија се наплата обезбеђује.
У поступку одлучивања о одлагању плаћања дугованог пореза из члана 73. став 3. овог закона, Пореска управа одлучује из којих од предложених, односно од других, пореском обвезнику доступних средстава обезбеђења, из става 2. овог члана, ће се најефикасније наплатити дуговани порез и о томе обавештава пореског обвезника.
Доказ да је обезбедио средства обезбеђења из става 4. овог члана порески обвезник доставља Пореској управи као услов за потписивање споразума, односно доношење решења из члана 73. став 6. овог закона.
Изузетно од ст. 1–5. овог члана, од пореског обвезника не захтева се испуњење услова које је прописала Влада актом из члана 73. став 2. овог закона, као ни давање средстава обезбеђења наплате – ако дуговани порез из члана 73. став 3. овог закона, по основу свих јавних прихода које наплаћује Пореска управа, на дан подношења захтева за одлагање његовог плаћања, износи, и то:
1) за правно лице – до 1.000.000 динара;
2) за предузетника – до 200.000 динара;
3) за физичко лице – до 100.000 динара.
Ако се порески обвезник не придржава рокова из споразума, односно решења о одлагању плаћања дугованог пореза, или уколико у периоду за који је одложено плаћање дугованог пореза не измири текућу обавезу, Пореска управа ће по службеној дужности поништити споразум, односно укинути решење и доспели, а неплаћени порески дуг, водећи рачуна о ефикасности наплате, наплатити:
1) из средстава обезбеђења;
2) у поступку принудне наплате пореског дуга.”
У ставу 9. речи: „пореског дуга,” замењују се речима: „дугованог пореза, или уколико за време одлагања плаћања дугованог пореза не измири текућу обавезу,”.
У ставу 10. речи: „пореског дуга” замењују се речима: „дугованог пореза”.
Члан 25.
Члан 74а мења се и гласи:
„Члан 74а
Изузетно од члана 73. став 4. овог закона, надлежни орган може, на захтев пореског обвезника за давање сагласности на предложени план реорганизације у смислу закона којим се уређује стечај, дати сагласност за одлагање плаћања дугованог пореза, чије је измиривање саставни део тог плана, у једнаким ратама до 60 месеци, уз могућност коришћења одложеног плаћања за првих 12 месеци.
Сагласност за одлагање плаћања дугованог пореза у складу са ставом 1. овог члана даје лице из члана 73. став 3. овог закона.”
Члан 26.
У члану 75. став 5. мења се и гласи:
„Обрачунски период је период од првог дана доцње до дана плаћања током којег се камата евидентира сваког последњег радног дана у календарском месецу.”
У ставу 9. речи: „поништено, измењено или укинуто” замењују се речима: „поништено или измењено”.
Додаје се став 12, који гласи:
„Начин евидентирања камате министар ближе уређује актом из члана 163. став 2. овог закона.”
Члан 27.
У члану 76. став 1. речи: „плаћање пореског дуга” замењују се речима: „плаћање дугованог пореза”.
Став 2. брише се.
Члан 28.
У члану 78. став 1. тачка 2) тачка на крају замењује се тачком и запетом и додаје се тачка 3), која гласи:
„3) увећање целокупног пореског дуга који је предмет принудне наплате за 5% на дан почетка поступка принудне наплате (у даљем тексту: увећање пореског дуга).”
Додаје се став 2, који гласи:
„Износ увећања пореског дуга је приход буџета Републике, осим износа увећања пореског дуга који је правна последица принудне наплате изворних прихода јединице локалне самоуправе, који припада буџету јединице локалне самоуправе.”
Члан 29.
У члану 79. став 1. тачка 2) речи: „чл. 73, 74а,” замењују се речима: „члана 73,”.
У ставу 2. речи: „чл. 73, 74а,” замењују се речима: „члана 73,”.
У ставу 4. речи: „посебну таксу из члана 83. став 1. овог закона” замењују се речима: „увећање пореског дуга”.
Члан 30.
У члану 80. став 1. тачка 2) речи: „посебну таксу из члана 83. став 1. овог закона” замењују се речима: „износ увећања пореског дуга.”
Члан 31.
У називу члана 83. речи: „и трошкови првостепеног пореског прекршајног поступка” бришу се.
У члану 83. став 1. брише се.
Досадашњи став 2. постаје став 1.
У досадашњем ставу 3, који постаје став 2, речи: „става 2.” замењују се речима: „става 1.”.
У досадашњем ставу 4, који постаје став 3, речи: „једнократне таксе и” бришу се, а речи: „ст. 1. и 2.” замењују се речима: „става 1.”.
У досадашњем ставу 5, који постаје став 4, речи: „става 2.” замењују се речима: „става 1.”.
Досадашњи ст. 6. и 7. бришу се.
Члан 32.
У члану 112. став 1. после речи: „правно лице” запета и речи: „односно предузетник” бришу се.
Члан 33.
У члану 114а став 1. после речи: „на повраћај,” додају се речи: „порески кредит,”, а речи: „по другом основу” бришу се.
У ставу 2, на оба места, после речи: „на повраћај,” додају се речи: „порески кредит,”, а речи: „по другом основу”, на оба места, бришу се.
Члан 34.
У називу члана 114б речи: „за пореске прекршаје” бришу се.
У члану 114б став 1. мења се и гласи:
„Прекршајни поступак за који у складу са законом захтев за покретање подноси Пореска управа не може се покренути ни водити ако протекне пет година од дана када је прекршај учињен.”
У ставу 2. речи: „пореског прекршајног поступка” замењују се речима: „прекршајног поступка из става 1. овог члана”.
Члан 35.
У члану 114д став 1. мења се и гласи:
„Застарелост се прекида сваком радњом Пореске управе предузетом против пореског дужника у циљу утврђивања и наплате пореза и споредних пореских давања, односно радњом пореског обвезника предузетом у циљу остваривања права на повраћај, порески кредит, рефакцију и рефундацију, као и намирење доспелих обавеза путем прекњижавања и повраћај споредних пореских давања.”
У ставу 2. речи: „законом одређени” бришу се.
Члан 36.
У члану 114ж став 1. после речи: „повраћај,” додају се речи: „порески кредит,”, а речи: „по другом основу” бришу се.
У ставу 2. после речи: „повраћај,” додају се речи: „порески кредит,”, а речи: „по другом основу” бришу се.
Члан 37.
После члана 114ж додају се назив члана и члан 114з, који гласе:
„Застој застарелости права на утврђивање и наплату пореза и споредних пореских давања
Члан 114з
Застарелост права Пореске управе на утврђивање и наплату пореза и споредних пореских давања не тече:
1) за време од покретања управног спора до правоснажности судске одлуке;
2) за време када је другим законом прописано да се порески поступак не може отпочети, односно да се започети порески поступак прекида.
Време трајања застоја застарелости из става 1. овог члана не рачуна се у рок за застарелост.”
Члан 38.
Назив члана 115а и Члан 115а бришу се.
Члан 39.
У члану 122. став 2. реч: „три” замењује се речју: „пет”.
У ставу 3. реч: „три” замењује се речју: „пет”, а после речи: „записника” додају се речи: „у складу са законом”.
Став 5. мења се и гласи:
„У решењу из става 4. овог члана Пореска управа налаже пореском обвезнику и да поднесе пореску пријаву у којој отклања утврђене неправилности ако је пореска пријава основ за евидентирање износа утврђеног пореза из члана 62. став 2. тачка 1) овог закона.”.
Додаје се став 6, који гласи:
„Ако порески обвезник не поднесе пореску пријаву по налогу из решења из става 5. овог члана, Пореска управа подноси пореску пријаву уместо пореског обвезника.”
Члан 40.
У члану 123. после става 2. додаје се нови став 3, који гласи:
„Поједине радње у оквиру одређених поступака теренске контроле прописаних овим законом обавља порески контролор.”
Досадашњи став 3. постаје став 4.
Члан 41.
У члану 124. ст. 2. и 3. мењају се и гласе:
„У случају из члана 118. став 3. овог закона, као и контроле мењачког пословања, контроле приређивања игара на срећу и контроле евидентирања промета преко фискалних каса, поступак теренске контроле отпочиње без достављања налога за теренску контролу пореском обвезнику.
Порески инспектор је дужан да покаже службену легитимацију пореском обвезнику, а порески контролор службену легитимацију или решење о овлашћењу.”
Члан 42.
У члану 125. став 5. мења се и гласи:
„Изузетно од става 1. овог члана, по одобрењу суда порески инспектор има право да уђе и у стан пореског обвезника, ради вршења контроле.”
Члан 43.
У члану 128. став 3. реч: „три” замењује се речју: „пет”.
У ставу 4. реч: „пет” замењује се речју: „осам”.
Члан 44.
У члану 129. став 1. речи: „које обвезник сам врши,” бришу се.
Став 3. мења се и гласи:
„У решењу из става 1. овог члана Пореска управа налаже пореском обвезнику и да поднесе пореску пријаву у којој отклања утврђене неправилности ако је пореска пријава основ за евидентирање износа утврђеног пореза из члана 62. став 2. тачка 1) овог закона.”
Додаје се став 4, који гласи:
„Ако порески обвезник не поднесе пореску пријаву по налогу из решења из става 3. овог члана, Пореска управа подноси пореску пријаву уместо пореског обвезника.”
Члан 45.
У називу Главе треће А, после речи: „МЕЊАЧКОГ” додају се речи: „И ДЕВИЗНОГ”.
Члан 46.
Назив члана 129д и Члан 129д мењају се и гласе:
„Контрола мењачког и девизног пословања
Члан 129д
Пореска управа врши контролу мењачког пословања код:
1) банака;
2) резидената привредних субјеката који мењачке послове обављају на основу посебног закона којим се уређује њихова делатност;
3) резидената – правних лица и предузетника који имају овлашћење за обављање мењачких послова издато од стране Пореске управе (у даљем тексту: овлашћени мењач).
Пореска управа врши контролу девизног пословања код пореских обвезника – резидената и нерезидента, у складу са овим законом.
Контрола из ст. 1. и 2. овог члана је поступак провере и утврђивања законитости и правилности обављања мењачких и девизних послова сходно прописима којима се уређује девизно пословање.
У поступку контроле мењачког и девизног пословања Пореска управа обавља:
1) канцеларијску контролу;
2) теренску контролу.
На поступак контроле мењачког и девизног пословања, мере које се предузимају у току и после обављене контроле, као и на поступак по правним лековима, сходно се примењују одредбе овог закона које се однoсе на пореску контролу.”
Члан 47.
Назив члана 129ђ и члан 129ђ мењају се и гласе:
„Канцеларијска и теренска контрола мењачког пословања
Члан 129ђ
Канцеларијска контрола мењачког пословања обухвата контролу прописане документације, као и контролу података који се у складу са прописима достављају Народној банци Србије или банци, односно Пореској управи.
Канцеларијска контрола мењачког пословања врши се и ради провере испуњености услова за обављање мењачких послова, као и у поступку одузимања овлашћења за обављање мењачких послова.
Лице код којег се врши контрола учествује у поступку канцеларијске контроле у смислу члана 121. овог закона, осим када се поступак одузимања овлашћења покреће на његов захтев.
У току теренске контроле мењачког пословања порески инспектор може, уз потврду, привремено одузети ефективни страни новац, чекове, динаре, предмете, исправе и документацију, ако постоје основи сумње да су употребљени или били намењени или настали извршењем кривичног дела или прекршаја.
Ефективни страни новац и чекове из става 4. овог члана порески инспектор дужан је да депонује на наменски рачун Пореске управе који се води код Народне банке Србије или у депо код Народне банке Србије, а динаре из става 4. овог члана на наменски рачун Пореске управе који се води код министарства надлежног за послове финансија, у року од два радна дана од дана њиховог одузимања.”
Члан 48.
У члану 129е став 1. после речи: „налаже банци,” додају се речи: „резиденту привредном субјекту који мењачке послове обавља на основу посебног закона којим се уређује његова делатност,”.
Члан 49.
У члану 129ж став 1. после речи: „Банка,” додају се речи: „резидент привредни субјект који мењачке послове обавља на основу посебног закона којим се уређује његова делатност,”.
Члан 50.
У члану 129з став 4. после речи: „банка,” додају се речи: „резидент привредни субјект који мењачке послове обавља на основу посебног закона којим се уређује његова делатност,”.
У ставу 8. после речи: „Ако банка,” додају се речи: „резидент привредни субјект који мењачке послове обавља на основу посебног закона којим се уређује његова делатност,”.
Члан 51.
У члану 129л став 1. мења се и гласи:
„Пореска управа доноси решење о одузимању овлашћења за обављање мењачких послова када овлашћени мењач поднесе захтев за престанак обављања мењачких послова на једном или више мењачких места и достави доказе да је поступио у складу са прописима који регулишу мењачко пословање.”
Додаје се став 4, који гласи:
„Овлашћење за обављање мењачких послова престаје да производи правно дејство даном којим овлашћени мењач престаје са радом у складу са прописима који уређују привредна друштва и поступак регистрације.”
Члан 52.
Члан 129р мења се и гласи:
„Члан 129р
Пореска управа врши теренску контролу над приређивањем игара на срећу у складу са овим законом, која представља поступак провере и утврђивања законитости и правилности приређивања игара на срећу сходно прописима којима се уређује приређивање игара на срећу.
На поступак теренске контроле приређивања игара на срећу, мере које се предузимају у току и после обављене контроле, као и на поступак по правним лековима, сходно се примењују одредбе овог закона које се однoсе на пореску контролу.
У поступку теренске контроле, порески инспектор има овлашћење да присуствује отварању, обрачунавању и затварању столова и аутомата за игре на срећу, као и дневном обрачуну благајне, у играчницама, у просторијама са аутоматима, односно уплатно-исплатним местима.
Ако у вршењу послова теренске контроле порески инспектор утврди да се приређивање игара на срећу врши без одобрења Пореске управе или другог органа надлежног за издавање тог одобрења, односно супротно одредбама закона који регулише област игара на срећу, без одлагања ће донети решење о привременом затварању објекта, односно просторија у којима се врши приређивање игара и привременом одузимању опреме и предмета који су употребљени или су могли бити употребљени за приређивање игара на срећу.
Порески инспектор је дужан да у року од 30 дана од дана доношења решења из става 4. овог члана, поднесе кривичну пријаву против лица од кога је привремено одузета опрема и предмети.
Након окончања кривичног поступка Пореска управа одлучиће решењем о привремено одузетој опреми и предметима.
Ако се у поступку теренске контроле приређивача игара на срећу утврди држање и коришћење непријављених аутомата, столова, уплатно-исплатних места који служе за приређивање посебних игара на срећу клађења или опреме која служи за приређивање игара на срећу преко средстава електронске комуникације, порески инспектор ће предузети мере из ст. 4–6. овог члана.
Решење из ст. 4. и 6. овог члана је коначно.
Трошкове извршења решења из ст. 4. и 6. овог члана у целости сноси порески обвезник.”
Члан 53.
У члану 131. став 1. тачка на крају замењује се тачком и запетом и додаје се тачка 5), која гласи:
„5) приређују игре без претходно прибављеног мишљења министарства надлежног за послове финансија, а у складу са прописима који уређују област игара на срећу.”
Додаје се став 3, који гласи:
„Ако порески обвезник врши продају акцизних производа који нису обележени на прописани начин, може му се изрећи заштитна мера – забране обављања делатности за правно лице, односно предузетника у трајању од три месеца до једне године.”
Члан 54.
У члану 134. став 4. речи: „у складу са одредбама члана 138.” замењују се речима: „на основу кривичне пријаве из члана 137. став 1.”.
У ставу 7. речи: „у складу са одредбама члана 138.” замењују се речима: „на основу кривичне пријаве из члана 137. став 1.”.
У ставу 8. после речи: „порески обвезник” додају се речи: „од којег су ствари одузете”.
Члан 55.
Назив члана 134а и члан 134а мењају се и гласе:
„Означавање непокретности у току принудне наплате
и када је изречена мера забране вршења делатности
Члан 134а
Непокретности обвезника које су предмет принудне наплате, односно објекти у којима је забрањено обављање делатности у складу са чланом 131. овог закона видно се означавају ознаком Пореске управе.
Начин означавања, садржину и изглед ознаке из става 1. овог члана, ближе уређује министар.”
Члан 56.
У члану 135. став 3. реч: „предкривичном” замењује се речју: „предистражном”.
У ставу 4. речи: „принудно одузимање” замењују се речима: „привремено одузимање”, а реч: „одлуке” замењује се речју: „наредбе”.
Члан 57.
Назив члана 138. и члан 138. бришу се.
Члан 58.
У члану 139. ст. 2. и 3. бришу се.
Досадашњи став 4. постаје став 2.
Члан 59.
Члан 159. мења се и гласи:
„Члан 159.
Јединица локалне самоуправе дужна је да у року од пет дана по истеку календарског месеца достави Пореској управи у електронском облику назив, односно име и презиме и ПИБ обвезника пореза на имовину, податке из пореских пријава који су од значаја за утврђивање пореза на имовину, као и податке о наплати тог пореза, а по захтеву Пореске управе и податке о утврђивању и наплати осталих изворних прихода јединице локалне самоуправе.
Начин и поступак достављања података из става 1. овог члана ближе уређује министар, на предлог директора Пореске управе.”
Члан 60.
У члану 159а став 1. речи: „код исплатиоца прихода – резидента,” бришу се.
У ставу 2. речи: „код иностраног исплатиоца прихода,” бришу се.
У ставу 4. речи: „Потврде из ст. 1. и 2.” замењују се речима: „Потврду из става 2.”.
Члан 61.
У члану 160. тачка 5а) брише се.
Тачка 6) мења се и гласи:
„6) издаје прекршајне налоге, односно надлежном прекршајном суду подноси захтеве за покретање прекршајног поступка за пореске прекршаје, прекршаје прописане законом који уређује фискалне касе, прекршаје из области мењачког пословања и других послова сходно закону којим је уређено девизно пословање, као и прекршаје из области игара на срећу;”.
Члан 62.
У називу члана 165. реч: „порескопрекршајном” замењује се речју: „прекршајном”.
У члану 165. став 2. мења се и гласи:
„Пореска управа издаје прекршајне налоге сходном применом закона којим се уређују прекршаји.”
Члан 63.
Члан 176а мења се и гласи:
„Члан 176а
Ко складишти, односно смешта добра или дозволи складиштење, односно смештање добара за која не поседује прописану документацију о пореклу, казниће се затвором од три месеца до три године и новчаном казном.
За кривично дело из става 1. овог члана одговорном лицу у правном лицу и предузетнику изриче се и мера безбедности забране вршења позива, делатности или дужности у трајању од једне до пет година.
Роба из става 1. овог члана одузеће се.”
Члан 64.
Члан 176б мења се и гласи:
„Члан 176б
Порески прекршаји су прекршаји одредаба садржаних у пореским законима (у даљем тексту: општи порески прекршаји правних лица и предузетника) и прекршаји одредаба садржаних искључиво у овом закону (у даљем тексту: посебни порески прекршаји).
За утврђивање прекршајне одговорности у складу са овим законом, предузетником се сматра и физичко лице које је обвезник пореза на додату вредност, а одговорним лицем у правном лицу и одговорно лице лица из члана 27. став 2. тачка 2) овог закона.”
Члан 65.
Назив одељка, назив члана 177. и члан 177. мењају се и гласе:
„1) Општи порески прекршаји правних лица и предузетника
Неподношење и неблаговремено подношење пореске пријаве,
необрачунавање, неплаћање и неблаговремено плаћање пореза
Члан 177.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који не поднесе пореску пријаву, не обрачуна и не плати порез, казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 30% до 100% износа дугованог пореза утврђеног у поступку пореске контроле, а не мање од 500.000 динара за правно лице, односно 100.000 динара за предузетника.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који не поднесе пореску пријаву, а обрачуна али не плати порез казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 20% до 75% износа дугованог пореза утврђеног у пореској контроли, а не мање од 400.000 динара за правно лице, односно 80.000 динара за предузетника.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који поднесе пореску пријаву, али не плати порез казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 10% до 50% износа дугованог пореза утврђеног у пореској контроли, а не мање од 250.000 динара за правно лице, односно 50.000 динара за предузетника.
Порески обвезник – правно лице који не поднесе пореску пријаву, али плати порез у законом прописаном року, казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 100.000 до 2.000.000 динара, а предузетник новчаном казном у висини од 50.000 до 500.000 динара.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који не поднесе пореску пријаву у случајевима када је законом прописано да се не спроводи самоопорезивање, или по налогу контроле, казниће се за прекршај новчаном казном из става 1. овог члана.
За прекршаје из ст. 1. до 5. овог члана казниће се одговорно лице у правном лицу новчаном казном од 10.000 до 100.000 динара.
Порески обвезник – правно лице који неблаговремено поднесе пореску пријаву и не плати порез у законом прописаном року, казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 150.000 динара.
Порески обвезник – правно лице који неблаговремено поднесе пореску пријаву, а плати порез у законом прописаном року, казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 100.000 динара.
Порески обвезник – правно лице који благовремено поднесе пореску пријаву, а не плати порез у законом прописаном року, казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 100.000 динара.
За прекршај из става 7. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 50.000 динара.
За прекршај из ст. 8. и 9. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 40.000 динара.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који не изврши уплату пореза утврђеног решењем Пореске управе казниће се новчаном казном из става 1. овог члана.
Порески обвезник – правно лице који по истеку прописаног рока изврши уплату пореза утврђеног решењем Пореске управе казниће се новчаном казном у износу од 100.000 динара.
За прекршај из става 13. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 40.000 динара.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који Пореској управи не поднесе информативну пореску пријаву казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 3% укупног прихода оствареног за претходну пословну годину, а ако у њој не наведе потпуне податке новчаном казном у висини од 100.000 до 2.000.000 динара.
Применом одредаба ст. 1, 2, 3, 12. и 15. овог члана не може се утврдити новчана казна у износу вишем од највишег износа новчане казне прописане законом којим се уређују прекршаји.”
Члан 66.
Назив члана 178. и члан 178. мењају се и гласе:
„Пријављивање мањих износа пореза и давање
нетачних података у пореској пријави
Члан 178.
Ако је износ пореза утврђен у пореској пријави мањи од износа који је требало утврдити у складу са законом, порески обвезник – правно лице или предузетник казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 30% разлике ова два износа.
Порески обвезник – правно лице или предузетник који у пореској пријави да нетачне податке што је за последицу имало или могло да има утврђивање мањег износа пореза, казниће се за прекршај новчаном казном у висини од 30% разлике износа пореза који је утврђен или требао да буде утврђен у складу са законом и износа пореза који је утврђен или требао да буде утврђен према подацима из пореске пријаве.
За прекршај из ст. 1. и 2. овог члана, казниће се правно лице новчаном казном најмање у износу од 200.000 динара, а предузетник најмање у износу од 100.000 динара.
За прекршај из ст. 1. и 2. овог члана казниће се одговорно лице у правном лицу новчаном казном од 10.000 до 100.000 динара.
Ако разлика из ст. 1. и 2. овог члана износи до 5% износа који је утврђен или је требало да буде утврђен, порески обвезник – правно лице казниће се новчаном казном у висини од 100.000 динара, а порески обвезник – предузетник новчаном казном у висини од 50.000 динара.
Применом одредаба ст. 1. и 2. овог члана не може се утврдити новчана казна у износу вишем од највишег износа новчане казне прописане законом којим се уређују прекршаји.”
Члан 67.
Назив члана 178а и члан 178а мењају се и гласе:
„Недостављање документације уз пореску пријаву,
евиденционих пријава и захтева, обавештења,
докумената и других података
Члан 178а
Порески обвезник – правно лице казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 100.000 до 2.000.000 динара ако Пореској управи:
1) уз пореску пријаву не достави прописану документацију, или
2) не поднесе евиденциону пријаву, односно захтев за брисање из евиденције, или
3) не достави обавештење, документ или друге податке прописане пореским законом.
За прекршај из става 1. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 50.000 до 500.000 динара.
Порески обвезник – правно лице који по истеку прописаног рока достави документа, односно податке из става 1. овог члана казниће се новчаном казном у износу од 100.000 динара.
За прекршај из става 3. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 50.000 динара.
За прекршај из става 1. овог члана казниће се одговорно лице у правном лицу новчаном казном у износу од 10.000 до 100.000 динара, а за прекршај из става 3. овог члана новчаном казном у износу од 10.000 динара.”
Члан 68.
Назив члана 178б и члан 178б мењају се и гласе:
„Поступање супротно правилима пословања
прописаних пореским законом
Члан 178б
Порески обвезник – правно лице који не води, односно не чува евиденције, односно пословне књиге, не врши попис, односно плаћања преко текућег рачуна, не закључи уговор, односно не достави документацију, податке или обавештења трећим лицима, прописаним пореским законом казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 100.000 до 2.000.000 динара.
За прекршај из става 1. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 50.000 до 500.000 динара.
Изузетно од ст. 1. и 2. овог члана, порески обвезник који не изврши попис акцизног производа у складу са пореским законом казниће се за прекршај новчаном казном у висини троструке вредности укупног промета тог акцизног производа који је остварио у претходних шест месеци.
Порески обвезник – правно лице који не пријави, не објави или не истакне малопродајне цене у складу са пореским законом, односно који продаје производе по ценама супротно пореском закону казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 100.000 до 2.000.000 динара.
Порески обвезник – правно лице који искаже порез у рачуну супротно пореском закону казниће се за прекршај новчаном казном у износу од 100.000 до 2.000.000 динара.
За прекршај из ст. 4. и 5. овог члана казниће се предузетник новчаном казном у износу од 50.000 до 500.000 динара.
За прекршај из ст. 1, 3, 4. и 5. овог члана казниће се одговорно лице у правном лицу новчаном казном у износу од 10.000 до 100.000 динара.”
Члан 69.
Назив одељка „2) Остали порески прекршаји правних лица и предузетника” мења се и гласи:
„2) Посебни порески прекршаји”
У члану 179. став 1. број: „1.000.000“ замењује се бројем: „2.000.000”.
Тачка 2в) брише се.
Тачка 3а) мења се и гласи:
„3а) лицу за које је платио порез по одбитку не изда потврду најкасније до 31. јануара године која следи години у којој је плаћен порез по одбитку, која садржи податке о плаћеном порезу по одбитку (члан 41. став 11);”.
У ставу 2. број: „50.000” замењује се бројем: „100.000”.
У ставу 3. број: „400.000” замењује се бројем: „500.000”.
У ставу 4. број: „500.000” замењује се бројем: „1.000.000”.
У ставу 5. речи: „5.000 до 30.000” замењују се речима: „10.000 до 50.000”.
У ставу 6. број: „200.000” замењује се бројем: „250.000”.
У ставу 7. број: „300.000”замењује се бројем: „500.000”.
У ставу 8. речи: „5.000 до 10.000” замењују се речима: „10.000 до 20.000”.
У ставу 9. речи: „12.500 до 100.000” замењују се речима: „15.000 до 150.000”.
Став 10. мења се и гласи:
„Новчаном казном од 100.000 до 2.000.000 динара казниће се за прекршај орган, организација или друго лице надлежно за упис у прописани регистар лица која обављају делатност ако изврши брисање лица без доказа о престанку пореских обавеза, односно брисању из евиденције прописане пореским законом који издаје надлежни порески орган, осим за лица из члана 29. став 8. овог закона (члан 29. став 7).”
После става 10. додаје се нови став 11, који гласи:
„Новчаном казном од 100.000 до 2.000.000 динара казниће се за прекршај Агенција за привредне регистре ако изврши брисање привредног субјекта из прописаног регистра, региструје статусне промене, односно врши промене података који се односе на оснивача, односно члана, назив, седиште, улог и облик организовања у периоду од добијања обавештења Пореске управе да ће се код привредног субјекта вршити пореска контрола до добијања обавештења да је пореска контрола завршена (члан 29. став 9).”
У досадашњем ставу 11, који постаје став 12, број: „1.000.000” замењује се бројем: „2.000.000”.
Додаје се став 13, који гласи:
„Новчаном казном од 100.000 до 2.000.000 динара казниће се за прекршај банка која Пореској управи не достави у електронском облику податке о извршеним платним налозима за исплату, односно налозима за пренос по исплатиоцима прихода и шифрама плаћања до 5-ог у месецу за претходни месец, односно уплаћеним новчаним средствима на девизне рачуне физичких лица, у року од 30 дана од дана уплате или о уплатама на рачун обвезника пореза на доходак грађана по основу прихода од самосталних делатности у календарском месецу, у року од 15 дана по истеку календарског месеца (члан 30б став 1).”
У досадашњем ставу 12, који постаје став 14, број: „1.000.000” замењује се бројем: „2.000.000”.
Члан 70.
У члану 180. став 1. речи: „5.000 до 100.000” замењују се речима: „15.000 до 150.000”.
Тачка 2) брише се.
Додаје се став 2, који гласи:
„Порески обвезник из става 1. овог члана који не изврши уплату пореза утврђеног у пореској пријави, односно решењем Пореске управе казниће се новчаном казном у износу од 50% утврђеног пореза, а не мање од 50.000 динара (члан 25. тачка 6).”
Члан 71.
У члану 181. број: „5.000” замењује се бројем: „10.000”.
После тачке 1) додаје се тачка 1а), која гласи:
„1а) органу који води евиденције о месту пребивалишта, односно боравишта физичког лица, ако Пореској управи у предвиђеном року не достави прописане податке (члан 29. став 3);”.
Тачка 2) мења се и гласи:
„2) органу који води евиденције о рођењу или смрти физичког лица, ако у прописаном року не обавести Пореску управу о подацима везаним за рођење или смрт, односно проглашење несталог лица за умрло (члан 29. став 4);”.
У тачки 2а) речи: „став 14” замењују се речима: „ст. 8. и 14”.
Тачка 2г) мења се и гласи:
„2г) органу, организацији или другом лицу надлежном за упис у прописани регистар лица која обављају делатност, ако изврши брисање лица без доказа о престанку пореских обавеза, односно брисању из евиденције прописане пореским законом који издаје надлежни порески орган, осим за лица из члана 29. став 8. овог закона (члан 29. став 7);”.
После тачке 2г) додаје се тачка 2д), која гласи:
„2д) Агенцији за привредне регистре ако изврши брисање привредног субјекта из прописаног регистра, региструје статусне промене, односно врши промене података који се односе на оснивача, односно члана, назив, седиште, улог и облик организовања у периоду од добијања обавештења Пореске управе да ће се код привредног субјекта вршити пореска контрола до добијања обавештења да је пореска контрола завршена (члан 29. став 9);”.
После тачке 3а) додаје тачка 3б), која гласи:
„3б) банци која Пореској управи не достави у електронском облику податке о извршеним платним налозима за исплату, односно налозима за пренос по исплатиоцима прихода и шифрама плаћања до 5-ог у месецу за претходни месец, односно о уплаћеним новчаним средствима на девизне рачуне физичких лица, у року од 30 дана од дана уплате или о уплатама на рачун обвезника пореза на доходак грађана по основу прихода од самосталних делатности у календарском месецу, у року од 15 дана по истеку календарског месеца (члан 30б став 1);”.
Тачка 11а) мења се и гласи:
„11а) јединици локалне самоуправе, ако у року од пет дана по истеку календарског месеца не достави Пореској управи у електронском облику назив, односно име и презиме и ПИБ обвезника пореза на имовину, податке из пореских пријава који су од значаја за утврђивање пореза на имовину, као и податке о наплати тог пореза, а по захтеву Пореске управе и податке о утврђивању и наплати осталих изворних прихода јединице локалне самоуправе (члан 159)”;
После тачке 11а) додаје тачка 11б), која гласи:
„11б) државном органу и организацији, ако на захтев органа јединице локалне самоуправе, у року од 30 дана од дана пријема захтева, не достави податке којима располаже вршећи послове из своје надлежности, а који су од значаја за утврђивање изворних прихода јединице локалне самоуправе, односно које за те податке јединици локалне самоуправе наплати таксу или други трошак (члан 159б);”.
Члан 72.
У члану 181а став 1. тачка 4) речи: „став 4.” замењују се речима: „став 3”.
У ставу 2. број: „10.000” замењује се бројем: „50.000”.
У ставу 3. број: „5.000” замењује се бројем: „15.000”.
Члан 73.
У члану 181б став 1. мења се и гласи:
„Новчаном казном од 100.000 до 2.000.000 динара казниће се за прекршај Државна лутрија Србије, односно правно лице, које се не одазове на позив Пореске управе, непосредно или преко пуномоћника, за учествовање у поступку канцеларијске контроле, односно не пружи потребна објашњења и документацију у року који одреди Пореска управа (члан 129о).”
У ставу 2. број: „5.000” замењује се бројем: „15.000”.
Члан 74.
У члану 182б став 1. речи: „(самоопорезивање), који се сматрају пореским прекршајем из члана 177, члана 179. став 1. тач. 2б) и 3) и став 3. у вези са ставом 1. тачка 3) тог члана, као и члана 180. тач. 5) и 6) овог закона, неће се подносити захтев за покретање прекршајног поступка, односно покретати и водити прекршајни поступак, нити ће му се изрећи казна за прекршај” замењују се речима: „који се сматрају пореским прекршајем из члана 177, члана 179. став 1. тач. 2б) и 3) и став 3. у вези са ставом 1. тачка 3) тог члана, као и члана 180. тач. 5) и 6) овог закона, неће се подносити захтев за покретање прекршајног поступка,”.
У ставу 2. речи: „односно покретати и водити прекршајни поступак, нити ће му се изрећи казна за прекршај” бришу се.
Члан 75.
Контролу умањења нето прихода запослених у јавном сектору у складу са законом којим се уређује умањење нето прихода у јавном сектору, Пореска управа врши за приходе исплаћене до дана престанка примене тог закона.
Члан 76.
Орган који води евиденције о месту пребивалишта, односно боравишта физичког лица, дужан је да у року од пет дана од дана ступања на снагу овог закона, Пореској управи достави податке из члана 12. став 1. овог закона, са стањем на дан ступања на снагу овог закона.
Члан 77.
До почетка подношења пореских пријава у електронском облику у складу са чланом 15. став 2. овог закона, велики порески обвезници подносе пореске пријаве у електронском облику у складу са чланом 38. став 8. Закона о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13).
Одредбе члана 15. став 4, члана 39. ст. 3. и 4. и члана 44. ст. 2. и 3. овог закона примењиваће се почев од дана подношења пореске пријаве у електронском облику складу са чланом 15. став 2. овог закона.
У случају када порески обвезник из техничких разлога није могао да, сагласно члану 38. став 9. Закона о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13), од 1. јула 2014. године до дана ступања на снагу овог закона, за одређени порески облик поднесе пореску пријаву у електронском облику, пореску пријаву подноси непосредно или путем поште, а до одговарајућих датума који су чланом 15. став 2. овог закона, одређени као датуми од којих се пореска пријава подноси искључиво у електронском облику.
Члан 78.
За исплате прихода извршене у 2014. години порески обвезник, односно порески платац дужан је да Пореској управи у електронском облику поднесе појединачну пореску пријаву прописану чланом 41. Закона о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка и 93/12), најкасније закључно са 31. јануаром 2015. године.
Члан 79.
По захтевима за одлагање плаћања пореског дуга по којима не буде правоснажно одлучено до дана ступања на снагу овог закона, надлежни орган одлучиће у складу са Законом о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13), осим одредаба о висини каматне стопе.
Порески обвезници који су до дана ступања на снагу овог закона стекли право на одлагање плаћања пореског дуга по одредбама Закона о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13), то право остварују у складу са тим законом.
Члан 80.
По захтевима за плаћање пореза путем прекњижавања по којима не буде правоснажно одлучено до дана ступања на снагу овог закона, надлежни орган одлучиће у складу са овим законом.
Члан 81.
Прекршајни поступци започети до дана почетка примене Закона о прекршајима („Службени гласник РС“, број 65/13) окончаће се по одредбама Закона о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13).
Члан 82.
Распоред уплаћеног износа по основу доспелих пореза и споредних пореских давања закључно са 31. децембром 2014. године, извршиће се применом одредбе члана 70. став 2. Закона о пореском поступку и пореској администрацији („Службени гласник РС”, бр. 80/02, 84/02 – исправка, 23/03 – исправка, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05 – др. закон, 62/06 – др. закон, 61/07, 20/09, 72/09 – др. закон, 53/10, 101/11, 2/12 – исправка, 93/12, 47/13 и 108/13).
Члан 83.
Акта из члана 12. став 4. и чл. 19. и 55. овог закона донеће се у року од месец дана од дана ступања на снагу овог закона.
Акта из члана 12. став 8. и чл. 13. и 59. овог закона донеће се у року од три месеца дана од дана ступања на снагу овог закона.
Акт из члана 26. овог закона донеће се до 1. децембра 2014. године.
Члан 84.
Одредбе члана 13. став 1. овог закона примењиваће се од наредног дана по истеку 30-ог дана од дана ступања на снагу акта из члана 13. став 2. овог закона.
Одредба члана 14. став 11. овог закона примењиваће се од наредног дана по истеку три месеца од дана ступања на снагу овог закона.
Члан 85.
Даном ступања на снагу овог закона престају да важе:
1) чл. 60. и 60а Закона о порезу на додату вредност („Службени гласник РС”, бр. 84/04 , 86/04 – исправка, 61/05, 61/07, 93/12 и 108/13);
2) чл. 41, 41а, 42, 43, 44. и 45. Закона о акцизама („Службени гласник РС”, бр. 22/01, 73/01, 80/02 – др. закон, 43/03, 72/03, 43/04, 55/04, 135/04, 46/05, 101/05 - др. закон, 61/07, 5/09, 31/09, 101/10, 43/11, 101/11, 93/12, 119/12 и 47/13);
3) члан 44. Закона о порезима на имовину („Службени гласник РС”, бр. 26/01, 42/02 – СУС, 80/02, 80/02 – др. закон, 135/04, 61/07, 5/09, 101/10, 24/11, 78/11, 57/12 – УС и 47/13);
4) чл. 112. и 113. Закона о порезу на добит правних лица („Службени гласник РС”, бр. 25/01, 80/02, 80/02 – др. закон, 43/03, 84/04, 18/10, 101/11, 119/12, 47/13 и 108/13);
5) чл. 166, 167. и 168. Закона о порезу на доходак грађана („Службени гласник РС”, бр. 24/01, 80/02, 80/02 – др. закон, 135/04, 62/06, 65/06 – исправка, 31/09, 44/09, 18/10, 50/11, 91/11 – УС, 93/12, 114/12 – УС, 47/13, 48/13 – исправка, 108/13 и 57/14);
6) чл. 72, 72а, 72б, 73, 74. и 74а Закона о доприносима за обавезно социјално осигурање („Службени гласник РС”, бр. 84/04, 61/05, 62/06, 5/09, 52/11, 101/11, 47/13, 108/13 и 57/14);
7) члан 28. Закона о порезима на употребу, држање и ношење добара („Службени гласник РС”, бр. 26/01, 80/02, 43/04, 31/09, 101/10 и 24/11);
8) члан 12. Закона о порезу на премије неживотних осигурања („Службени гласник РС”, број 135/04).
Члан 86.
Овај закон ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.
Napomena priređivača: ovaj propis je ''/ објављен ''Сл. Гласник Србије'' бр.68/14 дана 03.07.2014. године, а примењује се од 04.07.2014. године/, a prekucao ga je sa medija:
 Sindikat Poreske Uprave-USS
Poverenik
Zoran Mihailo Pisković
Beograd, 04.07.2014. godine